W dniach 1-2 listopada na Starym Cmentarzu w Jaśle, zostanie przeprowadzona kolejna Kwesta ,,Na Ratunek Zabytkom Starego Cmentarza’’. Kwestujący ze specjalnymi puszkami będą stać przy głównym wejściu Starego Cmentarza przy ul. Zielonej. Tegoroczna Kwesta odbędzie się już po raz dziesiąty.
Zbiórka kwestarska zostanie przeznaczona na remont konserwatorski pomnika nagrobnego z figurą Matki Bożej Różańcowej z pocz. XX w. na grobie Maryi Gubały. Rzeźba figuralna na stosie kamieni wykonana z piaskowca pińczowskiego ze zdjęciem zmarłej na porcelanowej plakietce. Inskrypcja wykonana na piaskowcu. Całość pomnika o dość znacznych wartościach artystycznych, przedstawia dużą destrukcję kamienia, która doprowadzi w niedługim czasie do zagubienia ważnych elementów w szczegółach, szczególnie w inskrypcji wykonanej z piaskowca. Cały pomnik posadowiony jest na fundamencie betonowym.
Ważnym przesłaniem dla nas mieszkańców Jasła jest abyśmy traktowali stare nagrobki jako wspólne dziedzictwo i dobro kulturowe oraz przejaw więzi z dawnymi pokoleniami mieszkańców Jasła.
Społeczny Komitet korzysta z pieniędzy zebranych podczas kwest, z dotacji Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, a także ze wsparcia finansowego i organizacyjnego Urzędu Miasta Jasła.
Dotychczas zostało odrestaurowanych dziewięć pomników nagrobnych:
1) Figura św. Jana Ewangelisty z 1879r., najstarsza sygnowana rzeźba w jasielskiej nekropolii wykonana przez Władysława Eliasza Radzikowskiego z Krakowa (2009 r.);
2) Pieta na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z pocz. XX w., wykonana przez Józefa Sroczyńskiego artystę kamieniarza z Jasła (2010r.);
3) Nagrobek rodziny Kleczkowskich z poł. XIX w., znajdujący się przy małej bramie wejściowej (2011r.).
4) Pomnik nagrobny Romualda Palcha , jasielskiego farmaceuty oraz założyciela straży pożarnej w Jaśle i jej pierwszego naczelnika. Nagrobek z pocz. XX w. (2012r.)
5) Nagrobek w formie obelisku prof. Andrzeja Karpińskiego, pierwszego dyrektora jasielskiego gimnazjum (utworzonego w 1868r.) i jego żony Wilhelminy z domu Stadnik z końca XIX w. (2013r.)
6) Nagrobek rodziny Srzeniawskich i Małeckich z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej z przełomu XIX i XX w. Rzeźba wykonana z piaskowca przez jasielskiego artystę, rzeźbiarza Mitasińskiego.
7) Pomnik nagrobny rodziny Bartmańskich z rzeźbą figuralną przedstawiającą św. Marię Magdalenę z pocz. XX w., klęczącą w pozycji siedzącej i opartą głową o krzyż.
8) Pomnik nagrobny Zofii Olgi Lewickiej zmarłej w 1906 r., w 11 wiośnie życia z rzeźbą figuralną przedstawiającą siedzącego Aniołka.
9) Rzeźba figuralna przedstawiająca Najświętszą Maryję Pannę ze złożonymi na piersi rękoma z pocz. XX w., na grobie Marii Sołtys.