„Wisła – królowa polskich rzek to nie tylko najdłuższa rzeka w naszym kraju, to przede wszystkim symbol polskości, narodowej tożsamości, historyczne i kulturowe dziedzictwo. Historia Polski to też historia Wisły” – mówił wicemarszałek Marek Pęk, otwierając 11 lipca 2019 r. w Senacie wystawę „Potencjał rzeki Wisły w kontekście gospodarczym, społecznym i środowiskowym”. Jak podkreślił, od dziecka obserwował tę rzekę, widział zarówno jej malownicze, jak i groźne oblicze. W opinii wicemarszałka Senatu wielkie zadanie stanowi wykorzystanie potencjału Wisły w celu zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu jej walorów przyrodniczych i spełnieniu wymogów ekologicznych.
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że Wisła powinna być znowu żeglowna. Jak zaznaczył, „nic innego nie robimy, chcemy odtworzyć ten potencjał, połączyć Odessę z Gdańskiem”. Temu ma m.in. służyć studium wykonalności na rzecz rzeki Wisły, nad którym pracuje port gdański. W pierwszym etapie będzie ono dotyczyć odcinka od Gdańska do Warszawy, następnie w kierunku wschodniej granicy Polski.
Prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke podkreślił, że chodzi przede wszystkim o aspekt gospodarczy, sprawne i tanie dostarczanie ładunków do portu. Jak przypomniał, żegluga śródlądowa jest najtańszą formą transportu.
Wystawę, zorganizowaną z inicjatywy senatora Antoniego Szymańskiego, przygotował Morski Port Gdańsk we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Zaprezentowano na niej m.in. projekty działań inwestycyjnych zmierzających do lepszego wykorzystania i rozwoju Wisły z zachowaniem jej walorów przyrodniczych i społecznych. Pokazano też mapy ujścia Wisły, akt zakończenia odbudowy drogi wodnej Nogatu i kanału warmijskiego z 1947 r., elementy wodowskazu odnalezione w latach 80. nad Wisłą, a także proporczyki i plakietki upamiętniające różnego rodzaju imprezy, towarzystwa kajakarskie i wioślarskie.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej _ Wydarzenia _ Wystawa „Potencjał rzeki Wisły w kontekście gospodarczym, społecznym i środowiskowym”.html