Wyjazdowe posiedzenie komisji środowiska zorganizowane w Polańczyku stało się okazją dla senatorów do przyjęcia informacji o problemach z ochroną wód zalewu Solińskiego. O ile wokół zbiornika powstały komunalne oczyszczalnie ścieków, a na kejach są urządzenia do pompowania fekaliów z dużych jachtów, o tyle niewielu właścicieli łodzi z tego korzysta.
Krzysztof Majcher, dyr. Zespołu Elektrowni Wodnych Solina Myczkowce – Używanie na przykład jachtów z tak zwanymi toaletami morskimi, które bezpośrednio wylewają nieczystości do wody jest niemożliwe i tego być nie powinno. Uważam, że należy pomyśleć nad rozwiązaniem czy to legislacyjnym czy w ogóle czy byłoby to prawo miejscowe, które by pozwoliłoby uregulować tego typu zagadnienie.
Przy okazji badania sprawy ochrony wód, senatorowie poznali też problemy bieszczadzkich nadleśnictw. Jak twierdzą sami leśnicy, gospodarowanie lasami na terenach górskich nie jest łatwe, a do tego negowane przez ekologów.
Zdzisław Pupa, senacka komisja środowiska – Nie zawsze to zrozumienie dla funkcjonowania lasów państwowych jest, często osoby młode, które nie rozumieją spraw biologii, przyrody angażują się w sprawy fałszywej ochrony lasów. Dzisiaj trzeba zwrócić na to uwagę żeby dochodziło do pełnej akceptacji społecznej do działań, które podejmują lasy państwowe.
Uwagę senatorów z komisji rolnictwa zwróciły bieszczadzkie połoniny i górskie łąki na których rzadko gdzie widać wypas bydła bądź owiec. Kiedyś wypasano na nich dziesiątki tysięcy owiec.
Jerzy Chróścikowski, senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi – Ministerstwo Rolnictw też pracuje na tym i w tym Polskim Ładzie, w rolniczy polski ład też chcemy wpisywać te rzeczy które będą realizowane i w Bieszczadach jak i w Tatrach czy Sudetach musimy powrócić do tego co kiedyś było.
Potrzebę zwiększenia dotacji do Parków Narodowych w Polsce w tym Bieszczadzkiego i Magurskiego, senatorowie sondowali na miejscu. Wkrótce do senatu trafi rządowa ustawa w tej sprawie.
Alicja Zając, senacka komisja środowiska – To jest bardzo potrzebna zmiana, zmiana, która ułatwi i pomoże lepiej gospodarować w parkach narodowych która również umożliwi lepsze wyposażenie czy uposażenie pracowników parków.
Podczas obrad komisji, senatorowie dyskutowali nad możliwością wprowadzenia takich rozwiązań prawnych, które umożliwiałyby rozwój przedsięwzięć turystycznych rdzennym mieszkańcom na przykład w otulinach parków narodowych.
W Polańczyku odbyło się wyjazdowe posiedzenie senackich komisji: środowiska oraz rolnictwa. Podczas czterech dni pobytu w Bieszczadach, senatorowie zapoznawali się z problemami branży turystycznej, parków narodowych oraz leśników. Rozmawiali również o ułatwieniach dla rolników gospodarujących w rejonach górskich.
www.rzeszow.tvp.pl