Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury jednogłośnie zdecydowały, że zarekomendują Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja, którą omówiła Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, zakłada wprowadzenie dodatkowego narzędzia realizacji polityki mieszkaniowej przez gminy − pośrednictwa mieszkaniowego w formie społecznych agencji najmu (SAN). SAN to model pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi, których dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych. Pozwoli to gminom zwiększyć ofertę mieszkaniową na swoim terenie bez konieczności ponoszenia przez nie wydatków na budowę mieszkań. Współpraca samorządu z SAN umożliwi wykorzystanie istniejących już lokali, pozyskanych np. z komercyjnego rynku najmu. Przed wydzierżawieniem lokalu najemcy będą poddawani weryfikacji przez gminę. Działalność SAN ma ponadto łagodzić negatywne dla właścicieli mieszkań na wynajem skutki pandemii. Dla właścicieli lokali do wydzierżawienia przewidziano zwolnienia podatkowe, w tym z podatku VAT. Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu, SAN będą mogły wynegocjować obniżenie jego stawki. Jak powiedziała wiceminister Anna Kornecka, resort rozwoju szacuje, że obniżka może wynieść nawet ok. 20%. Najemcy zaś będą mogli się ubiegać o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.
W trakcie dyskusji senatorowie oceniali, że proponowane rozwiązania to cenna możliwość wsparcia samorządów w realizacji ich polityki mieszkaniowej. Interesowało ich m.in., kto będzie pokrywał koszty szkód materialnych, wskazywali na potrzebę regulacji takich kwestii w umowach zawieranych na poszczególnych szczeblach, czyli między najemcą a SAN oraz SAN a gminą. Apelowali również o elastyczność tych przepisów, aby nie dochodziło do nadregulacji.
www.senat.gov.pl