Uroczystość nadania sztandaru
17 października na jasielskim Rynku odbyła się uroczystość nadania sztandaru Zakładowi Karnemu w Jaśle oraz jubileusz 50 -lecia istnienia Zakładu Karnego w Jaśle. Główne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników jasielskiej jednostki, którą celebrował biskup senior Kazimierz Górny. Po Mszy Św. funkcjonariusze Służby Więziennej oraz zaproszeni goście, w asyście kompanii honorowej i orkiestry przemaszerowali na Rynek, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości.
W ceremonii wręczenia sztandaru udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś, poseł na Sejm RP Maria Kurowska, senator RP Alicja Zając, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie ppłk Krzysztof Kulczycki, biskup senior Kazimierz Górny, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Brill, Dyrektor Mazowieckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Mazovia” Artur Dziadosz, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian oraz starosta jasielski Adam Pawluś. Na uroczystości nie zabrakło dyrektorów jednostek penitencjarnych okręgu rzeszowskiego, reprezentantów innych służb mundurowych, emerytów oraz wielu zaproszonych gości.
Przemawiając do uczestników uroczystości Wiceminister Michał Woś powiedział:
…Służba Więzienna w służbie Rzeczypospolitej. To hasło jest umieszczone na wszystkich sztandarach Służby Więziennej. Jak mówił w homilii Jego Ekscelencja ksiądz biskup, praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest szczególną służbą. Służbą drugiemu człowiekowi, którą w myśl Patrona Służby Więziennej Świętego Pawła, wymaga by w tych Szawłach widzieć Pawła. …
… Nie ma ważniejszej metody resocjalizacji jak praca. Dzięki pracy można spłacać długi i alimenty. Blisko 90 procent skazanych pracuje. Dziękuję za to serdecznie Państwu. …
… Chcę podziękować w Jaśle wszystkim funkcjonariuszom za służbę w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi. Dziękuje także tym pracującym na stanowiskach administracyjnych. Panie generale Panu dziękuję za ten wielki wysiłek i kierownictwu Służby Więziennej. …
… Tutaj dzisiaj w Jaśle jednostka, która świętuje 50 lat istnienia zyskuje sztandar. Sztandar, który ma dwie podstawowe funkcje -po pierwsze jednoczy funkcjonariuszy wokół sztandaru, po drugie reprezentuje Zakład Karny na różnych uroczystościach. …
W swoim przemówieniu gen. Jacek Kitliński zaznaczył:
… Siedemnasty dzień października 2022 roku przejdzie do historii Zakładu Karnego w Jaśle, jako data nadania najważniejszego symbolu, jaki przynależeć może jednostce penitencjarnej sztandaru. … Rangę tej najważniejszej z chorągwi wyrażają słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „ Sztandar jest widocznym znakiem uzewnętrzniającym nam nasze obowiązki względem tego, czemu służymy”. …
… Z okazji dzisiejszej uroczystości kierownictwu jasielskiej jednostki, wszystkim jej funkcjonariuszom i pracownikom gratuluję i życzę by z godnością i poświęceniem pełnili służbę i wykonywali swoją pracę. …
… Dziękuję wszystkim… Składam podziękowania inicjatorom i fundatorom sztandaru… Osobom zaangażowanym w organizację dzisiejszej uroczystości jeszcze raz życzę, by włożony trud przyniósł satysfakcjonujące rezultaty.
Dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Jacek Paśko stwierdził:
Rok 2022 jest wyjątkowym rokiem dla Zakładu Karnego w Jaśle.
Po pierwsze przypada jubileusz 50-lecia istnienia jasielskiej jednostki penitencjarnej. W 1972 roku zaczęły odbywać karę pozbawienia wolności pierwsze osoby. Przez te 50 lat Zakład Karny w Jaśle był systematycznie modernizowany i rozbudowywany. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim funkcjonariuszom, którzy pełnili i pełnią służbę w Zakładzie Karnym w Jaśle. Dzięki ich zaangażowaniu i staraniom warunki pełnienia służby, jak również warunki odbywania kary pozbawienia wolności, są takie jak na dzisiejsze czasy przystało.
Po drugie obecny rok jest wyjątkowy dla naszej jednostki z powodu rozpoczęcia inwestycji w postaci budowy nowego pawilonu mieszkalnego o pojemności 250 miejsc i dalsza rozbudowa infrastruktury. Tutaj pragnę serdecznie podziękować Ministrowi Sprawiedliwości za zlokalizowanie tego przedsięwzięcia właśnie na terenie Jasła. Podziękowanie kieruje również do Pani Poseł Marii Kurowskiej za inicjatywę i wspieranie tego przedsięwzięcia.
Trzecim, a jednocześnie szczególnym i podniosłym powodem wyjątkowości bieżącego roku jest nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Jaśle. W tym miejscu serdecznie dziękuję Ministrowi Sprawiedliwości za pozytywne rozpatrzenie wniosku o nadanie sztandaru naszej jednostce penitencjarnej, Pani poseł Marii Kurowskiej za inicjatywę i patronat nad tym przedsięwzięciem, Panu Arturowi Dziadoszowi Dyrektorowi Mazowieckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej za wsparcie oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji dzisiejszej uroczystości.
Panie Ministrze, Panie Generale gwarantuję, że nadany w dniu dzisiejszym zakładowi sztandar będzie z dumą i godnością prezentowany przez funkcjonariuszy Służby Więziennej i będzie motywacją do sumiennego i rzetelnego wykonywania powierzonych zadań i obowiązków służbowych.
W czasie ceremonii poświęcony sztandar został przekazany z rąk Wiceministra Michała Wosia na ręce dyrektora tutejszej jednostki ppłk Jacka Paśko, a następnie przeszedł pod opiekę pocztu sztandarowego. W czasie uroczystości w drzewce sztandaru zostały wbite honorowe gwoździe oraz dokonano wpisów do księgi pamiątkowej.
Zwieńczeniem ceremonii był moment wręczenia zaproszonym gościom pamiątkowego medalu z okazji 50- lecie istnienia Zakładu Karnego w Jaśle.
Historia jasielskiej jednostki penitencjarnej
Zakład Karny w Jaśle jest jednostką typu półotwartego. Pojemność zakładu wynosi 222 miejsca zakwaterowania. W Zakładzie Karnym w Jaśle prowadzi się programy resocjalizacyjne sprzyjające przygotowaniu skazanych do readaptacji społecznej skierowane do grup skazanych odbywających karę po raz pierwszy oraz skazanych młodocianych w następujących obszarach: przeciwdziałania agresji i przemocy, przeciwdziałania uzależnieniom oraz nadużywania alkoholu lub używaniu narkotyków, przeciwdziałania pro kryminalnym postawom, aktywizacji zawodowej oraz promocji zatrudnienia, kształtowania umiejętności społecznych, kształtowania umiejętności poznawczych, integracji rodzin, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności.
Początki Zakładu Karnego w Jaśle sięgają 1972 roku. Wtedy to powstał Oddział Zewnętrzny w Jaśle Aresztu Śledczego w Krośnie. Następnie po likwidacji AŚ Krosno w 1975 roku Oddział Zewnętrzny w Jaśle podlegał pod Zakład Karny w Krempnej. Od 1980 roku kiedy to zlikwidowano Zakład Karny w Krempnej, Zakład Karny w Jaśle funkcjonuje jako samodzielna jednostka penitencjarna, w której przebywają skazani młodociani oraz dorośli karani po raz pierwszy. W latach 1987-1990 jasielska jednostka pełni funkcję Ośrodka Przystosowania Społecznego dla recydywistów penitencjarnych. OPS-y miały za zadanie w warunkach ograniczenia wolności przygotowywać recydywistów do właściwego funkcjonowania po powrocie do społeczeństwa, poddając ich oddziaływaniom głównie poprzez pracę społecznie użyteczną. Od 1990 roku do chwili obecnej w jednostce przebywają skazani młodociani oraz odbywający karę po raz pierwszy dorośli. Od 2003 roku funkcjonuje Oddział terapeutyczny dla 27 skazanych uzależnionych od alkoholu.
W dalszym ciągu ważnym środkiem oddziaływań dla osiągnięcia celów wykonywania kary pozbawienia wolności jest praca. Od kilku lat w związku z wejściem w życie rządowego programu „Praca dla Więźniów” regularnie wrasta liczba skazanych zatrudnionych odpłatnie na rzecz kontrahentów zewnętrznych poza terenem jednostki penitencjarnej.
Obecnie trwają prace projektowe związane z budową obok istniejącej infrastruktury jednostki pawilonu mieszkalnego dla ok. 260 skazanych. Docelowo pojemność Zakładu Karnegow Jaśle wyniesie blisko 500 miejsc zakwaterowania.
Tekst: mjr Piotr Chmielewski, www.sw.gov.pl