W dniu 17 września br. w odbyły się uroczyste obchody 79. Rocznicy Napaści Niemiec i ZSRR na Polskę. W rocznicę agresji oddano hołd wszystkim rodakom, którzy walczyli w obronie granic i wolności Rzeczpospolitej, niejednokrotnie za cenę własnego życia.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Ojców Franciszkanów, w intencji Ojczyzny i Bohaterów Września. Homilię wygłosił Ojciec Paweł Sroka.
Następnie uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Przed budynkiem szkoły, nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem „Dąb Pamięci”, poświęconemu majorowi Antoniemu Mulińskiemu, zamordowanemu przez NKWD w Charkowie. Dalsze obchody miały miejsce w budynku Zespołu Szkół Technicznych. Starosta Jasielski, Adam Pawluś, przywitał przybył parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, przedstawicieli związków i organizacji oraz dyrektorów placówek edukacyjnych i oświatowych powiatu jasielskiego oraz młodzież szkolną. Zwracając się do zgromadzonych powiedział: Drodzy uczestnicy dzisiejszej uroczystości, dla których wartości Ojczyzny są najważniejsze, bo przecież przyszliście tutaj z najwyższych pobudek – proszę Was zróbcie wszystko, aby godnie służyć Polsce.
W swoim przemówieniu Starosta podkreślił: Naszym wielkim narodowym obowiązkiem jest uświadomienie, przypomnienie, nauczanie społeczeństwa polskiego prawdy o wrześniu 1939 roku, o bohaterskiej, nierównej walce, o przelanej krwi za Rzeczpospolitą Polską, za całkowite i bezgraniczne poświęcenie się dla Ojczyzny. Na tym fundamencie, na tej dramatycznej rzeczywistości, mamy obowiązek budować dzisiaj wolną Polskę. Musimy stać mocno i zdecydowanie w obronie wolności Ojczyzny, pilnując aby jawnie zagrażający nam, lub działający z ukrycia wróg – a mający na celu zniewolenie Polski, nie dyktował nam rzeczy niezgodnych z polską racją stanu.
Część artystyczną przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych, w postaci montażu słowno-muzycznego wraz z projekcją materiałów archiwalnych pochodzących z czasów II wojny światowej.
Uroczystości zakończyły się występem Pawła Piekarczyka, artysty wykonującego poezję śpiewaną, barda „Solidarności” i ruchu niepodległościowego.
źródło – powiat.jaslo.pl