Kompleksową dokumentację projektową rozbudowy węzła autostradowego Kraków Południe, na skrzyżowaniu A4 i drogi krajowej nr 7, opracuje konsorcjum MPRB, Mosty Kraków oraz MP Infra. Prace o wartości ponad 1,57 mln zł obejmą także uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru nad rozbudową.
5 października 2020 r. Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycji, co umożliwiło rozpoczęcie przygotowań i ogłoszenie przetargu. Prace dokumentacyjne związane z rozbudową węzła A4 Kraków Południe zostały zaplanowane na lata 2021–2024, a realizacja robót na lata 2025–2026. Zadanie będzie współfinansowane przez Kraków, w granicach którego zlokalizowana będzie inwestycja. W tej sprawie zostanie zawarte porozumienie z miastem.
Zadania wykonawcy
Zakres inwestycji obejmuje m.in. wykonanie opracowań geodezyjno-kartograficznych, geotechnicznych, geologicznych, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Wykonawca będzie musiał przygotować projekt budowlany, materiały do wniosku o uzyskanie decyzji ZRID lub pozwolenia na budowę wraz z uzyskaniem decyzji. Podczas przetargu na roboty budowlane wykonawca dokumentacji będzie odpowiadał na pytania oferentów, a w trakcie budowy sprawował nad nią nadzór.
Poprawa płynności ruchu
Poprawa płynności ruchu na węźle A4 Kraków Południe, łącznicach i DK7 nastąpi poprzez zwiększenie przepustowości na łącznicach autostrady z kierunku Katowic i Rzeszowa w kierunku Zakopanego. Konieczna jest także likwidacja sygnalizacji świetlnej.
W ramach rozbudowy węzła uwzględniono budowę estakady, ronda na skrzyżowaniu ulic Poronińskiej i Taklińskiego z ul. Zakopiańską, podziemnego przejścia dla pieszych, murów oporowych, ekranów akustycznych, dróg serwisowych oraz przebudowę łącznic.
Inwestycja oczekiwana przez kierowców
Węzeł Kraków Południe łączy Autostradową Obwodnicą Krakowa A4, DK7 (Zakopiankę) i drogi prowadzące do centrum Krakowa. Natężenie ruchu na tym odcinku autostrady wynosi obecnie średnio ponad 70 tys. pojazdów na dobę. W godzinach szczytów komunikacyjnych jeden z pasów autostrady na obu jezdniach jest blokowany przez pojazdy oczekujące na włączenie się do DK7 w kierunku południowej granicy Polski (DK7 i DK47) oraz w kierunku Bielska-Białej i Cieszyna (zjazd z DK7 na DK52 w Głogoczowie). Zatłoczona jest także ul. Zakopiańska, na której koncentruje się ruch z centrum miasta. Te potoki ruchu łączą się na miejskim odcinku DK7, gdzie na długości 1,3 km są cztery skrzyżowania z sygnalizacjami świetlnymi. Powoduje to spiętrzenie ruchu, a kolejka samochodów czekających na zjazd z autostrady sięga często kilku kilometrów.
www.gov.pl/infrastruktura