Zagrożenia, takie jak pandemia, należy uwzględniać w strategiach krajowych i sojuszniczych, nie zaniedbując jednak gotowości do zmierzenia się z innymi wyzwaniami, takimi jak dezinformacja – powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.
– Jasne jest, że pandemia wywołuje kryzys; jednym z przejawów tego kryzysu jest modyfikacja ćwiczenia Defender, drugim zjawiskiem jest pojawienie się dużej ilości fake newsów obliczonych między innymi na osłabienie spójności Sojuszu – powiedział minister Soloch w czwartek w TVP1, nawiązując do zmiany i ograniczenia Defender-Europe20 – amerykańskiego ćwiczenia z przerzutu wojsk do Europy. Zaznaczył, że ze strony sojuszników konieczne jest „budowanie spójnego przekazu wobec kluczowych zagrożeń”.
Dodał, że jednym z takich zagrożeń jest pandemia i należałoby tego typu wyzwania uwzględniać w strategii bezpieczeństwa narodowego. Przypomniał, że obecna strategia została przygotowana jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. – Oczywiście pewne elementy były, natomiast wskazane jest rozważenie, aby wprowadzić również doświadczenia z ostatnich miesięcy – powiedział szef BBN.
Podkreślił, że „mając do czynienia z pierwszoplanowym problemem”, jakim jest pandemia należy „jednocześnie wychwytywać i reagować na wszelkie próby manipulacji”. Jako przykłady takich oddziaływań podał wiadomości o rzekomym radioaktywnym zagrożeniu spowodowanym pożarami lasów w okolicy Czarnobyla i rozpowszechniane przez portale internetowe „fałszywe oświadczenia oficerów wojska, które rzekomo nawoływały do nieposłuszeństwa wobec rządu”.
– Musimy pamiętać, że pod powierzchnią głównego tematu, jakim jest walka z koronawirusem, trwa ciągle wojna informacyjna – oświadczył Paweł Soloch.
Nawiązując do obecności sojuszniczych wojsk w Polsce i relacji polsko-amerykańskich, szef BBN zwrócił uwagę, że w czwartek dowódca wojsk USA w Polsce otrzyma nominację generalską. Dodał, że jest to wypełnienie jednego z zapisów porozumienia zawartego przez Prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.
Podkreślił, że do bezpieczeństwa przyczynia się także wzmacnianie międzynarodowe pozycji Polski, której służą takie przedsięwzięcia jak wyjazd wojskowych lekarzy do Słowenii i USA w celu wymiany doświadczeń w walce z pandemią. Przyznał, że wydarzenie ma wymiar symboliczny, ale – jak zaznaczył – „symbole są niezwykle ważne, zwłaszcza w polityce, one pokazują naszą solidarność” i budują pozycję Polski w NATO. (PAP)
www.prezydent.pl