Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu spotkali się 28 maja 2019 r. w Senacie z delegacją dziennikarzy ormiańskich. Spotkanie zdominowały kwestie niedawnych wyborów do Europarlamentu oraz szans Armenii na drodze do unijnej wspólnoty.
Wzięli w nim udział senatorowie Ryszard Bonisławski, Dorota Czudowska, Jerzy Fedorowicz, Tomasz Grodzki, Ryszard Majer, Piotr Wach i Alicja Zając. Do Senatu przybyli dziennikarze ormiańskich mediów krajowych i regionalnych, reprezentujący prasę, telewizję, agencję informacyjną i portale internetowe.
Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Fedorowicz zaproponował na początku spotkania jego formułę, a mianowicie aby dziennikarze zadawali pytania, na które senatorowie będą odpowiadać. „Chcemy, aby to była serdeczna wymiana poglądów, myśli, pytań i odpowiedzi” – powiedział.
Odpowiadając na pytania o niedawno zakończone eurowybory, senator Pior Wach zwrócił uwagę na rekordowo wysoką frekwencję wyborczą, najwyższą w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Mówił też o tym, że dwa największe ugrupowania zdominowały te wybory i że przed zbliżającymi się jesiennymi wyborami parlamentarnymi można powiedzieć, iż partia rządząca ma dużą przewagę.
Zdaniem Ryszarda Majera, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, na wyniki eurowyborów miało wpływ nurtujące elektorat pytanie, czy Unia Europejska ma być wspólnotą państw narodowych, czy też ma mieć rząd federalny i być organizmem scentralizowanym.
Senator Tomasz Grodzki powiedział, że eurowybory ukazały wyraźnie podział Polski na dwie części: wschodnią i zachodnią, które głosowały diametralnie różnie. Zastanawiał się, co należy zrobić, aby taki podział zlikwidować. Jeżeli chodzi o samą Unię, jest on zdania, że kurs europejski będzie trochę zmodyfikowany, ale nie za bardzo, albowiem wskazują na to wyniki (dwie największe frakcje to chadecy i socjaldemokraci, a następnie liberałowie i zieloni, natomiast ugrupowania nacjonalistyczne czy eurosceptyczne nie osiągnęły przełomowego rezultatu).
W opinii senator Doroty Czudowskiej, najważniejsze kwestie w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, wprowadzające zasadnicze podziały w elektoracie, to przyjmowanie uchodźców, Europa dwóch prędkości i różnice światopoglądowe.
Według senatora Fedorowicza, Polska zmierza w stronę systemu dwupartyjnego. Uważa on, że wybory przeprowadzono solidnie i sprawnie i nie można mieć do ich organizacji zastrzeżeń, co jest wielkim osiągnięciem. Podkreślił, że europosłami zostanie sześciu byłych premierów i ośmiu urzędujących ministrów, co oznacza, że najlepsze wyniki osiągnęli bardzo znani politycy.
Odpowiadając na pytania, czy Armenia zmierza do członkostwa w UE, senator Grodzki przypomniał, że wspólnota europejska oznacza wspólne wartości, wolności demokratyczne, szacunek dla każdego człowieka, swobodny przepływ ludzi i kapitału, walkę z korupcją. „Rozumiem wysiłki Armenii, aby stać się krajem demokratycznym, ale ta droga jest jeszcze daleka. Wypełnienie wszystkich warunków akcesji jest bardzo trudne. Jest to proces wieloletni i musi zacząć się w samej Armenii, a nie na zewnątrz” – dodał. Senator Fedorowicz przypomniał, że Polsce wejście do UE zajęło 15 lat i zadeklarował jednocześnie, iż nasz kraj wspiera Armenię w jej staraniach.