Perspektywy współpracy w obszarze rolnictwa między Polską a Francją oraz stanowisko wobec porozumienia handlowego między Unią Europejską a organizacją Mercosur były głównymi tematami spotkania Senackiej Grupy Polsko-Francuskiej z przedstawicielami Francuskiej Federacji Związków Producentów Rolnych, które odbyło się 16 lipca 2019 r. w Senacie.
Wskazano, że jednym z podobieństw obu krajów w zakresie rolnictwa jest nastawienie na produkcję żywności, która jest konkurencyjna przede wszystkim pod względem wysokiej jakości. Dlatego jednym z obszarów współpracy jest wypracowanie wspólnego stanowiska wobec polityki rolnej i ochrona wspólnego rynku rolnego Unii Europejskiej przed napływem taniej żywności, produkowanej bez zastosowania równie wysokich norm, co w krajach Wspólnoty.
Zaznaczono, że Polska i Francja prezentują podobne stanowisko wobec zawarcia przez Unię Europejską umowy handlowej z organizacją Mercosur, zrzeszającą kraje Ameryki Południowej: Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Urugwaj. Podkreślono, że oba kraje dostrzegają zagrożenia dla rolnictwa płynące z otwarcia unijnego rynku. Wskazano, że szczególnie zagrożeni mogą być producenci cukru, wołowiny, drobiu i biopaliw. Obecny na spotkaniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podkreślił, że zarówno on, jak i minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Francji Didier Guillaume na wczorajszym posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołóstwa Unii Europejskiej (AGRIFISH) w Brukseli zgłosili swoje uwagi do proponowanych zapisów porozumienia. Wyraził zaniepokojenie, czy państwa należące do Mercosur przestrzegają norm środowiskowych, dotyczących stosowania środków ochrony roślin czy dobrostanu zwierząt.
Przewodnicząca federacji FNSEA Christiane Lambert przyznała, że dla przedstawicieli kręgów rolniczych jest bardzo ważne, aby były postrzegani, jako zwolennicy podejścia przyjaznego środowisku. „10-20 lat temu nie mieliśmy wystarczającej wiedzy na temat ochrony środowiska, Dziś taką wiedzę mamy i stosujemy w codziennej pracy” – powiedziała. Jej zdaniem sprzyja to produkowaniu wysokiej jakości produktów rolnych, jednak wiąże się także z wyższymi kosztami. Zaznaczyła, że aby taki model rolnictwa mógł się rozwijać, musi przynosić odpowiednio wysokie dochody. Dlatego należy uwzględnić ten fakt w toku debaty nad dalszą wspólną polityką rolną w Unii Europejskiej. „Musimy mówić o jej użyteczności dla rolnictwa. To nie tylko wsparcie dla rolników, to też zapewnienie dobrej jakości produktów spożywczych” – podkreśliła. Dodała, że wspólna polityka rolna powinna także zapewniać narzędzia do zarządzania zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, takimi jak susze czy powodzie.
Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mówił, że polscy rolnicy są zwolennikami zasad zrównoważonego rozwoju. Zaznaczył, że należy gospodarować w poszanowaniu dla środowiska, nie zapominając jednocześnie, że należy je chronić dla człowieka i uwzględniać jego potrzeby, również te ekonomiczne i społeczne. Senator Zbigniew Cichoń powiedział, że jego zdaniem polskie rolnictwo stosuje do produkcji preparaty chemiczne w umiarkowanych ilościach, co jest jednym z powodów, że powstają wysokiej jakości, zdrowe produkty, które są cenione na świecie.
„Polska i Francja są dwoma dużymi krajami rolniczymi, dlatego powinny ze sobą współpracować” – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wyraził nadzieję, na rozwój polsko-francuskiej współpracy rolniczej. Zaznaczył, że nie wiadomo nadal, jak będzie wyglądała dalsza perspektywa wspólnej polityki rolnej Unii. Mówił, że debata na ten temat musi uwzględniać także rozwój obszarów wiejskich, czyli nie samo rolnictwo, lecz także poprawę warunków życia i infrastrukturę. „Tak, aby ludzie żyjący na wsi mogli realizować swoje aspiracje i marzenia” – powiedział. Jego zdaniem, nie można zgodzić się na ograniczanie środków finansowych na następne 7 lat, gdyż nie uda się osiągnąć ambitnych celów, które stoją przez europejskim rolnictwem.
www.senat.gov.pl