Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska spotkała się 8 sierpnia 2019 r. w Senacie z Polakami z Syberii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Białorusi, Mołdawii i Uzbekistanu, przebywającymi w Polsce w ramach szkolenia liderskiego dla przedstawicieli organizacji polskich, zorganizowanego przez Regionalne Stowarzyszenie Wschód–Zachód z Płocka. Tego samego dnia Senat odwiedziła młodzież polonijna z USA, Francji, Irlandii i Hiszpanii, uczestnicząca w kolonii „Polska jest w Tobie”.
Podczas spotkania z Polakami ze Wschodu senator Janina Sagatowska podkreśliła rolę rozmowy z naszymi rodakami, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Jak mówiła, dzięki tym spotkaniom może poznać ich potrzeby i problemy, lepiej zaplanować niezbędne wsparcie. Przewodnicząca komisji spraw emigracji dziękowała działaczom za ich trud i poświęcenie, z jakim pracują na rzecz swoich polskich środowisk, często kosztem własnych rodzin. Jak mówiła, za przekazywanie języka ojczystego, wiary i narodowej tradycji należą się im wyrazy największej wdzięczności. Dlatego, zdaniem senator, z nadzieją można patrzeć na przyszłość Polaków żyjących za granicą. Swoją postawą dają także przykład społecznościom, wśród których żyją. Dzięki nim Polacy postrzegani są jako dumny, pracowity i bohaterski naród. Senator Jadwiga Sagatowska zapewniła swoich gości, że Polska o nich pamięta. Senat zaś jako dysponent środków na opiekę nad naszymi rodakami za granicą nieustannie zabiega o zwiększanie budżetu przeznaczonego na ten cel. Przypomniała, że realizowanych jest coraz więcej programów pomocowych adresowanych do Polonii i Polaków za granicą, ulepszana jest ustawa o repatriacji, a na kolejne kraje świata rozszerzany krąg osób objętych Kartą Polaka. Obecnie może ją mieć Polak zarówno z Brazylii czy Argentyny, jak i z Kazachstanu. Świat jednak się zmienia, zmieniają się kraje, w których żyją Polacy. Pomoc dla nich musi ten fakt uwzględniać.
Polacy ze Wschodu dziękowali za przyjęcie ich w Senacie, a także za pomoc i wsparcie udzielane im przez Polskę. Wśród najważniejszych potrzeb wskazywali naukę języka polskiego, którą utrudnia brak nauczycieli. Apelowali, aby nie zapominać o nich, żyjących na Wschodzie, którzy znaleźli się tam często nie z własnej woli.
Zarówno szkoleni liderskie dla przedstawicieli organizacji polskich, zorganizowane przez Regionalne Stowarzyszenie Wschód–Zachód z Płocka, jak i kolonie „Polska jest w Tobie”, współfinansuje Kancelaria Senatu ze środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. W koloniach „Polska jest w Tobie”, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w ramach akcji „Lato z Polską” uczestniczy młodzież polonijna w wieku 15–20 lat, aktywna społecznie. Najważniejszym celem projektu jest poznanie i doświadczenie 3 kluczowych dla Polaków wartości: wolności, solidarności i odpowiedzialności. Podczas pobytu w Polsce młodzież ma doświadczyć poczucia wspólnoty w działaniu.
www.senat.gov.pl