- Inflacja to problem globalny – mierzą się z nią wielkie gospodarki Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. Jest to cena wychodzenia z największego od II wojny kryzysu wywołanego pandemią. Na szczęście nie płacimy za tą sytuację gigantycznym bezrobociem i zahamowaniem wzrostu gospodarczego. Szybko wracamy do stanu sprzed epidemii i poradzimy sobie również z inflacją.
- Przyspieszenie wzrostu cen wynika ze światowych trendów – rosnących cen surowców oraz żywności, energii, a także zaburzeń w łańcuchach dostaw i rosnących cen transportu towarów. Najsilniejszy wzrost cen energii odnotowano na Litwie (8,2 proc.), Łotwie (7,4 proc.) i Estonii (6 proc.)[1].
- Wzrost inflacji to nie tylko efekt pandemii. Jest też konsekwencją budowy gazociągu Nord Stream 2 i manipulacji cenowych Gazpromu – to narzędzie szantażu energetycznego w rękach Rosji. Wzrost cen gazu przekłada się na wzrost cen nawozów i żywności.
- Na uwadze musimy też mieć konsekwencje polityki klimatycznej Unii Europejskiej – ceny uprawnień do emisji CO2 przekroczyły już 70 euro za tonę. Będziemy podnosić tę kwestię na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. Chcemy wprowadzenia instrumentów uniemożliwiających spekulacje cenowe, które są jedną z przyczyn wzrostów cen gazu.
- Pandemia koronawirusa spowodowała, że musieliśmy się mierzyć z kryzysem niespotykanym od zakończenia II Wojny Światowej. Przed rządami wszystkich państw pojawiło się kluczowe pytanie – czy pozwolić na upadek firm, likwidowanie miejsc pracy i niekontrolowany wzrost bezrobocia, czy wspierać przedsiębiorców w walce ze skutkami kryzysu.
- Nasz rząd stał twardo na stanowisku, że nie możemy pozwolić na powrót wysokiego bezrobocia, które trawiło polskie społeczeństwo od początku lat 90. Dlatego błyskawicznie uruchomiliśmy pomoc w ramach Tarcz Antykryzysowych
i Tarczy Finansowej – do polskich przedsiębiorców popłynęło w sumie ponad 200 mld zł. W ten sposób uratowaliśmy tysiące firm przed bankructwem, a kilka milionów Polaków przed bezrobociem. - Chcemy, aby Polacy możliwie jak najmniej odczuli skutki inflacji. Wprowadzamy pakiet rozwiązań, które będą wspierały gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze staje po stronie obywateli, dlatego proponujemy Rządową Tarczę Antyinflacyjną. To pakiet obniżający podatki!
- Łączna wartość Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – do 10 mld zł oszczędności !
- 30 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Przyjęte przepisy realizują część zapowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego przedstawionych w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.
- Jest to pierwsza seria działań, która powinna zamortyzować uderzenie inflacyjne. Nie wykluczamy, że w przyszłości, w kolejnych kwartałach, pokażemy kolejne propozycje.