Uchwałą Sejmu i Senatu RP patronem roku 2021 został Kardynał Stefan Wyszyński. W ten sposób wolna Rzeczypospolita oddała hołd Prymasowi Tysiąclecia, pamiętając o jego zasługach i niezłomnej postawie wobec komunistycznej władzy.
W tym roku mija 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci wybitnego Kardynała. Wszystko wskazuje na to, że również w tym roku dokona się jego beatyfikacja.
Non possumus
Początek lat 50. był okresem rosnących napięć pomiędzy Kościołem a władzami komunistycznymi, które dążyły do zniszczenia opozycji i wszelkich niezależnych instytucji. Celem PRL-owskich władz było także uzależnienie od siebie samego Kościoła, poprzez zmuszania duchownych do składania przysięgi na wierność komunistycznemu państwu i kontrolowaniu nominacji na ważne funkcje kościelne.
W ramach represji wobec Kościoła katolickiego zapadła decyzja o internowaniu Prymasa. Sprawą zajęło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, powstałe na bazie Resortu Bezpieczeństwa Publicznego przy Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego.
8 maja 1953 na Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie z inicjatywy Kardynała Stefana Wyszyńskiego uchwalono list do rządu, który przeszedł do historii pod nazwą Non possumus. W treści listu wyrażono stanowczy protest wobec poczynań PRL-owskich władz i łamania wcześniejszych porozumień. To wydarzenie było to jednym z głównych powodów zatrzymania Kardynała.
Zatrzymanie nastąpiło późnym wieczorem 25 września 1953. Kardynał Wyszyński przebywał wówczas w tzw. małym salonie papieskim, znajdującym się na parterze Domu Arcybiskupów Warszawskich. Z rzeczy osobistych zabrał ze sobą tylko różaniec i brewiarz [źródło: Wikipedia]
Zwolniono go z internowania dopiero w 1956 r. Po powrocie do Warszawy 8 grudnia 1956 r. doprowadził do zawarcia korzystniejszego dla Kościoła porozumienia z władzami, na mocy którego m.in. w szkołach przywrócono naukę religii, uchylono dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych z 1953 i umożliwiono powrót biskupów na ziemie zachodnie i północne [źródło: Wikipedia].
Kardynał Stefan Wyszyński do końca swojego życia był pod stała obserwacją funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, a od 1956 r. Służby Bezpieczeństwa.
Rzeczywistość tamtych lat, wypełnioną prześladowaniem osób niepokornych systemowi i bezkompromisową walką z Kościołem, najlepiej oddaje załączony plakat, który został wydany 29 września 1953 r. we Francji.
Tłumaczenie tekstu francuskiego na plakacie:
Uwolnić Kardynała Wyszyńskiego
Oto wolność sumienia w Polsce pod brzemieniem Komunizmu
Ponad 100 księży i zakonników zabitych lub skazanych, ponad 100 zaginęło, ponad 1000 księży i zakonników uwięzionych (w tym 10 arcybiskupów i biskupów), wolność wyznania i słowa coraz bardziej ograniczona, antyreligijna propaganda wspierana przez państwo, związki katolickie powoli likwidowane, dobra kościelne konfiskowane, zerwany konkordat, nominacje na funkcje kościelne poddawane zatwierdzeniu władz komunistycznych, obowiązek składania przez księży przysięgi państwu komunistycznemu, zlikwidowany obrządek grekokatolicki, wyznanie: prawosławne, protestanckie i muzułmańskie ujarzmione przez państwo komunistyczne, 29 września 1953 r.
Prymas Polski pozbawiony urzędu i aresztowany!
Plakat wydany we Francji po aresztowaniu Kardynała Wyszyńskiego ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, przekazanych przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.
www.powiat.jaslo.pl