Minister Halina Szymańska reprezentowała Prezydenta podczas obchodów 44. rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca’76. W Katedrze Opieki NMP w Radomiu odbyła się Msza Święta.
Radomski Czerwiec pozostaje w naszej świadomości narodowej i obywatelskiej przede wszystkim jako znak nieujarzmionej wolności, samoorganizacji społecznej oraz zapowiedź zwycięstwa dobra nad złem. To w wyniku wydarzeń radomskich, dla wsparcia represjonowanych powstał Komitet Obrony Robotników i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela; to także z Radomia bierze swoje źródło więź międzyludzkiej solidarności, która okazała się potęgą zdolną odmienić historię Polski i Europy – napisał Prezydent w liście.
Dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o radomskim Czerwcu, wpisanie jej do skarbnicy lokalnej tożsamości oraz przekazywanie młodszym pokoleniom. Myśl o zwycięskim przesłaniu Czerwca ’76 towarzyszyła mi dzisiaj podczas wizyty w Państwa pięknym, zasłużonym mieście – podkreślił Andrzej Duda.
Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
List Prezydenta Andrzeja Dudy
Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości patriotyczno-religijnych
upamiętniających 44. rocznicę
Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76
Szanowni Państwo!
Radomski Czerwiec 1976 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń naszej współczesnej historii. To symbol walki o sprawiedliwość i godność, symbol społecznego protestu wobec kłamstw i niegodziwości komunistycznej władzy, symbol drogi do wolności. Radom wiernie pamięta o wszystkich, którzy 44 lata temu mężnie, z podniesionym czołem podjęli tu akcje strajkowe i wyszli na ulice miasta, aby bronić wartości prostych i fundamentalnych. Razem z Państwem oddaję im cześć, oddaję cześć ich odwadze, determinacji i poświęceniu.
Czerwiec 1976 roku stał się impulsem do bardzo istotnych społecznych procesów, które ostatecznie zburzyły w naszym kraju system komunistyczny. W ciągu kilku czerwcowych dni rozmył się propagandowy mit troskliwej władzy i powszechnego dla niej aplauzu. Ogłoszone przez rządzących wysokie podwyżki cen były dla obywateli bolesnym ciosem ekonomicznym, a zarazem upokorzeniem ze względu na proponowane rekompensaty. W bardzo wielu miejscach Polski ludzie stanowczo pokazali, że nie pozwolą dłużej na pogardę, lekceważenie i świat zakłamania budowany przez ówczesną władzę. Szczególnie silnie zaprotestowały Ursus i Płock, a najmocniej Radom. W radomskich strajkach i demonstracjach wzięło udział aż 20 tysięcy osób – robotników, studentów i starszej młodzieży. Pamiętnym, jakże symbolicznym wyrazem protestu i patriotycznej dumy stało się ściągnięcie z budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR czerwonej flagi i zastąpienie jej biało-czerwoną flagą państwową.
Za swoją hardość i odwagę Radom został brutalnie ukarany. Na protestujących spadły bezwzględne represje, m.in. w postaci osławionych „ścieżek zdrowia”, wyroków więzienia i zwolnień z pracy. Tragiczne wydarzenia radomskie pociągnęły za sobą ofiary śmiertelne, wśród których był wybitny patriota, działacz opozycji antykomunistycznej i wspaniały duszpasterz, Sługa Boży ksiądz Roman Kotlarz. Dzisiaj składam hołd wszystkim zamordowanym i prześladowanym, a ich rodzinom wyrażam najgłębsze uszanowanie. Razem z Państwem łączę się we wspólnocie modlitwy i pamięci.
Radomski Czerwiec pozostaje w naszej świadomości narodowej i obywatelskiej przede wszystkim jako znak nieujarzmionej wolności, samoorganizacji społecznej oraz zapowiedź zwycięstwa dobra nad złem. To w wyniku wydarzeń radomskich, dla wsparcia represjonowanych powstał Komitet Obrony Robotników i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela; to także z Radomia bierze swoje źródło więź międzyludzkiej solidarności, która okazała się potęgą zdolną odmienić historię Polski i Europy. Jesteśmy zobowiązani wobec uczestników radomskich protestów, aby zachować ich dziedzictwo, a sens ich ówczesnej walki traktować jako fundament wolnej, sprawiedliwej Rzeczypospolitej. Dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o radomskim Czerwcu, wpisanie jej do skarbnicy lokalnej tożsamości oraz przekazywanie młodszym pokoleniom. Myśl o zwycięskim przesłaniu Czerwca ’76 towarzyszyła mi dzisiaj podczas wizyty w Państwa pięknym, zasłużonym mieście. Proszę przyjąć wyrazy mego wielkiego uznania i serdeczne pozdrowienia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
www.prezydent.pl