Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu funkcjonującą w Polsce od 2017 r. Wprowadzana na rynek żywność pochodzi w całości lub w części z własnej uprawy, hodowli lub chowu domowego. Taka żywność może być finalnie zbywana na rzecz konsumentów. Jest to ważny element rozwoju polskich gospodarstw.
W dniu 1 stycznia 2019 r. wprowadzono ułatwienie dotyczące sklepów i restauracji, a także zwiększono limity zwolnień podatkowych. Z kolei 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników. Przyczyniło się to do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także do upowszechnienia produktów lokalnych. Jest też możliwa sprzedaż bezpośrednio przez internet.
Efektem tych zmian będzie możliwość dostarczenia żywności przez podmioty RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki. Gminy mają obowiązek wprowadzać w drodze uchwał dni sprzedaży bezpośredniej i zwolnić rolników z opłaty targowej. Wzrasta oferta produktów, wzrastają też oczekiwania klientów. Priorytetem jest bezpieczeństwo żywności, nad czym nadzór pełnią Inspekcja Weterynaryjna i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Działalność taka musi być zarejestrowana. Produkcja i zbywanie żywności w ramach RHD nie mogą być dokonywane z udziałem pośrednika. Wyjątek dotyczy wystaw, festiwalów, targów lub kiermaszów organizowanych w celu promocji żywności, oczywiście pod pewnymi warunkami.
Wprowadzone w Sejmie zmiany dotyczyły uwag KE. Chodziło m.in. o ograniczenie obszaru handlu do województwa, w którym produkty żywnościowe zostały wyprodukowane. Teraz będzie to możliwe na terenie całego kraju.
Z danych pochodzących ze współpracy rolników z doradcami rolnymi w województwie podkarpackim wynika, że od 2017 r. działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego prowadzi mniej więcej 1 tysiąc 300 podmiotów. Zdecydowana większość podmiotów prowadzi działalność w ramach przetwórstwa i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego. Znacznie mniej, ok 110 podmiotów, zajmuje się przetwórstwem i sprzedażą produktów pochodzenia roślinnego.
Wśród rolników prowadzących małe przetwórstwo w ramach RHD bardzo dobrze została przyjęta informacja o zmianach w ustawie ułatwiającej sprzedaż produktów. Szczególnie ważna dla rolników jest propozycja zniesienia maksymalnych limitów żywności w odniesieniu do sprzedaży żywności konsumentom finalnym oraz podniesienia z 40 tysięcy zł do 100 tysięcy zł kwoty przychodów z tytułu RHD zwolnionej od podatku dochodowego. Jestem przekonana, że te korzystne zmiany spowodują wzrost liczby gospodarstw działających w ramach rolniczego handlu detalicznego.