Rząd docenia trud rodziców
* Aktywna polityka wobec rodziny, budowana w oparciu o ideały społecznej solidarności to filar rządu, realizowana po to, by z jej efektów mogły korzystać współczesne i następne pokolenia.
* Realizowane programy i proponowane rozwiązania to dowód na to, jak ważna dla rządu jest rodzina, jej wsparcie na każdym etapie – od narodzin dziecka,
poprzez ułatwienia w zapewnieniu opieki nad dzieckiem, pomoc rodzicom w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego, po zapewnienie seniorom spokojnej jesieni życia.
* Rząd docenia trud rodziców, którzy podjęli się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie.
* Chcemy pomóc takim osobom, zadośćuczynić poniesione trudy, zabezpieczyć ich na jesień życia. Osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie mają zapewnionych środków do życia będą miały prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w wysokości minimalnej emerytury – od marca będzie to 1,1 tys. złotych.
Program „Mama 4+” jest świadczeniem uzupełniającym, którego celem jest wsparcie tych rodziców, którzy nie mają za co żyć na starość. To też odciążenie
dla dorosłych już dzieci, które finansowo pomagają rodzicom. Nasze wsparcie jest również dla nich.
* Według szacunków 20,8 tys. osób będzie mogło ubiegać się o świadczenie, które uzupełni otrzymywaną emeryturę do wysokości najniższej emerytury, a 65 tys. będzie mogło ubiegać się o świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni im teraz podstawowe środki do życia.
* Wprowadzone zmiany podkreślają ważną z punktu widzenia rozwoju kraju funkcję społeczną pełnioną przez rodziców, w większości przez kobiety, związaną z wychowywaniem dzieci. Wyeksponowana w projekcie rola kobiety wynika z faktu, że rodzina jest tą sferą życia, w której kobiety pełnią uprzywilejowaną i niezmiennie ważną rolę.
* Z pracą kobiet w domu, na rzecz rodziny nie wiązały się dotychczas żadne gwarancje bezpieczeństwa na starość w postaci np. świadczeń. Perspektywa pozostania na starość bez środków do życia była i jest szczególnie trudne dla kobiet, które swoją energię życiową przekierowały na wychowanie dzieci i na rzecz swojej rodziny.
* Wsparcie rodzin – w tym rodzin wielodzietnych (na rożnych etapach ich rozwoju, w tym perspektyw i możliwości ich zakładania) jest istotna dla społeczeństwa i Państwa. Rodzina taka stanowi podstawowe środowisko rozwoju, kształtowania nowego pokolenia i to ona właśnie ma zdolność i siłę łagodzenia skutków kryzysu demograficznego (starzenie się społeczeństwa – zastępowalność pokoleń).
Główne cele programu
Program Mama 4+ jest:
* uhonorowaniem tych osób, które podejmując się trudu wychowania liczniejszej rodziny musiały zrezygnować lub nie mogły podjąć pracy zarobkowej,
* to pierwszy taki program, który nadaje codziennej pracy na rzecz rodziny, wychowaniu dzieci – ogromną wartość,
* odpowiedzią na pilną potrzebę społeczną, bowiem skutkiem decyzji związanych z wychowaniem liczebniejszej rodziny, jest bieda matek pozbawionych minimalnych środków na utrzymanie.
Informacje o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym
Charakter świadczenia. Program „Mama 4+” jest świadczeniem uzupełniającym, finansowanym z budżetu państwa, nieskładkowym, które jedynie uzupełniająco lub zastępczo jest powiązane z ryzykiem starości.
Sposób ubiegania się i przyznawania świadczenia.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej i w drodze decyzji administracyjnej przyznanej przez Prezesa ZUS lub Prezesa KRUS
Ilu osób dotyczyć będzie program.
Szacuje się, że ok. 85 tys. osób może skorzystać ze świadczenia, z czego ok. 20,8 tys. osób będzie mogło ubiegać się o świadczenie, które uzupełni otrzymywaną emeryturę do wysokości najniższej emerytury, a 65 tys. będzie mogło ubiegać się o świadczenie w wysokości najniższej emerytury.
Dla kogo świadczenie?
* Dla Matki, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dzieci lub porzucenia dzieci przez matkę, albo długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci;
* Dla osoby nie posiadającej niezbędnych środków do życia, która osiągnęła wiek emerytalny. Dla kobiet od 60 lat, mężczyzn – 65 lat;
* Dla osób wyłącznie mieszkających w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat;
* Dla obywateli Polski lub osób, mających prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski;
Wysokość świadczenia.
W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do tej kwoty.
W przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie kwocie najniższej emerytury, która od 1 marca 2019 r. wynosić będzie 1100 zł. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Waloryzacja świadczenia. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.
Wymagania formalne dotyczące otrzymania świadczenia.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane osobom, które legitymują się:
* jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom ZUS społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone,
* okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego KRUS lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym, które są krótsze niż 25 lat i nie uprawniają do emerytury rolniczej.
Mechanizm realizacji.
Prezes ZUS lub Prezes KRUS przyznają świadczenie na wniosek osoby zainteresowanej. ZUS, KRUS i organy rentowe tzw. służb mundurowych zajmują się obsługą i wypłatą świadczeń. Środki przeznaczone z budżetu Państwa. Na 2019 rok na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających zarezerwowano w budżecie ponad 801 mln złotych.