30 lat temu Polska przeżyła wielki przełom. Po długich dekadach PRL-u, nasze marzenia o państwie, w którym warto żyć, wreszcie miały zacząć się spełniać. Niestety – były to lata trudne, doprowadzające do głębokich podziałów w społeczeństwie i ekonomicznej niemo–cy. Obietnice III RP szybko okazały się ofertą dla nielicznych, a wielu Polakom nie było dane korzystać z owoców rozwoju.Mimo to cały czas tkwiła w nas wiara, że państwo, autentycznie kierujące się solidarnością i sprawiedliwością społeczną, w końcu stanie się faktem. Ta wiara w 1990 roku uformowała Porozumienie Centrum, a w 2001 roku dała początek Prawu i Sprawiedliwości. Przez lata stanowiła drogowskaz polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło na nowo do polskiego dyskursu oraz – na miarę ówczesnych możliwości – do polityki społecznej i gospodarczej idee państwa solidarnego.
Na właściwy przełom musieliśmy jednak czekać aż do 2015 roku…
Zmiana, jaką przyniosły rządy Prawa i Sprawiedliwości, okazała się rzeczywistym renesansem państwa bliskiego obywatelom. Dzięki sukcesywnej naprawie finansów publicznych, odpowiedzialnej polityce budżetowej i ambitnej poli-tyce społecznej Polska dołączyła do grona liderów rozwoju. Wysoki wzrost gospodarczy, rosnące pła–ce, stabilizacja finansowa polskich rodzin, redukcja bezrobocia i ubóstwa, a także rekordowa liczba inwestycji w Polskę lokalną – tak dobrego okresu nie mieliśmy w całej historii III RP.Dokładnie w takim momencie za–stał nas rok 2020. Nagle naszym marzeniom drogę zagrodziła pandemia koronawirusa. To wydarzenie bez wątpienia przejdzie do historii jako jedna z największych katastrof społecznych i gospodarczych w najnowszej historii Europy i świata. Cios był potężny, ale dzięki natychmiastowym i zdecydowanym działaniom udało nam się ochronić fundamenty polskiej gospodarki. Dziś już wiemy, że re–cesja dotknie Polskę zdecydowanie słabiej niż większość państw Unii Europejskiej.Po roku trudnej i wycieńczającej walki koronawirus wciąż jest zagrożeniem dla tysięcy Polaków. Mimo to dzięki wysiłkom służb medycznych, mundurowych i personelu niemedycznego oraz szeroko za-krojonemu programowi szczepień z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej powrotu do normalności. I choć nikt nie może powiedzieć, jak długo jeszcze ta walka potrwa, jedno jest pewne. Najwyższy czas uruchomić strategię, która pozwoli nam dokonać przełomu i odzyskać to, co odebrał nam wirus – poczucie stabilizacji i pewną przyszłość dla naszych dzieci.Państwo nie jest bowiem własnością jednego pokolenia. Polska to dobro wspólne wszystkich obywateli – tych, którzy nam ją podarowali, oraz tych, którym przekażemy ją dalej. Pierwsza generacja Polaków urodzonych w wolnej Polsce weszła już dziś w dorosłość. Koń-czą edukację, rozwijają się zawodowo, zakładają rodziny. I zadają sobie pytanie – jaki będzie los ich najbliższych w postpandemicznym świecie.
To właśnie w trosce o nich państwo polskie musi udzielić am-bitnej, odpowiedzialnej i stanowczej odpowiedzi.Przed nami nowa dekada wieku – dekada, która może zdecydować o przyszłym losie Polski i Europy w perspektywie kilku kolejnych dziesięcioleci. Dlatego nasz cel jest jasny: jak najszybciej powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego i kontynuować budowę polskiego państwa dobrobytu. Jeżeli chcemy odzyskać nasze marzenia, musimy działać już dziś.Dlatego czas na kolejny przełom. Czas na Polski Ład – kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość.