W piątek, 31 sierpnia, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i śp. ks. Stanisława Kołtaka.
W ramach jasielskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności, zorganizowanych w 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych i 20. rocznicę śmierci ks. Stanisława Kołtaka, o godz. 18:00 w „małym kościółku” w Jaśle odprawiono uroczystą Mszę Św.
Przewodniczył jej oraz Słowo Boże wygłosił ks. dr Stanisław Marczak. W koncelebrze uczestniczyli: ks. prof. Piotr Steczkowski, ks. prof. dr hab. Józef Marecki, ks. Tadeusz Paszek, ks. Zbigniew Irzyk, ks. Gerard Stanula oraz księża z pobliskich parafii.
We mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Oprawę liturgiczną ubogacił chór Soli Deo, działający przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.
Wzniosły charakter uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych „Solidarności” oraz szkół ponadgimnazjalnych z powiatu jasielskiego.
Po wspólnej modlitwie złożono kwiaty pod tablicami poświęconymi ks. Stanisławowi Kołtakowi i ks. Jerzemu Popiełuszce.
…
Ksiądz urodził się 10 grudnia 1932 r. w Uhercach koło Sanoka, a zmarł 31 sierpnia 1998 roku w Zakopanem. Był kapelanem diecezji Przemyskiej, a później Rzeszowskiej. W latach 1970-1995 był proboszczem parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle, a od 1986 roku dziekanem dekanatu Jasło-wschód. Od początku swojej działalności organizował parafie wchodzące w skład dekanatu, doprowadził do ich rozkwitu i wielkiego znaczenia w diecezji.
Ks. Kołtak był kapelanem niezłomnym, odważnym i światłym. Nie bał się komunistycznej bezpieki, wielokrotnych przesłuchiwań i szykan. Był inicjatorem budowy kościołów: w Dąbrówce, Sobniowie, Brzyszczkach i Jaśle (obecny Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szajnochy).
Od czasu powstania „Solidarności” ściśle związał się z tym ruchem społecznym. W czasie stanu wojennego organizował szeroko zakrojoną pomoc dla wszystkich osób więzionych, prześladowanych, zwalnianych z pracy oraz członków ich rodzin. Służył ludziom zarówno pomocą materialną jak i modlitwą. Jego parafia, plebania i prywatne mieszkanie były miejscem, gdzie każdy mógł uzyskać pomoc i wsparcie.
Wlewał w serca ludzi, zgnębionych przez władze komunistyczne, nadzieję. Msze święte
i płomienne kazania księdza przyciągały tłumy nie tylko mieszkańców Jasła, ale również bliższej i dalszej okolicy.
Parafia pw. św. Stanisława szybko stała się ostoją „Solidarności” i centrum opozycji przeciwko systemowi komunistycznemu. Zapraszał, do wybudowanego dzięki jego staraniom domu parafialnego, znakomitych gości: profesorów, historyków, polityków, aktorów i piosenkarzy. Wykłady, prelekcje, spektakle teatralne i muzyczne dawały ludziom poczucie, że pomimo tej siermiężnej, komunistycznej rzeczywistości, duch narodu jeszcze nie umarł i nie wszystko jeszcze stracone. Odzyskiwali nadzieję na wolność.
www.powiat.jaslo.pl