Dziękczynną Mszą Świętą w Kościele parafialnym pw. Św. Jana Kantego z Ustrobnej rozpoczęto uroczystości odsłonięcia pomnika Szlaku Orląt Lwowskich. Nastepnie w Parku Lwoskim w Ustrobnej nastąpiło odsłonięcie pomnika upamietniając jednocześnie ppor. Jana Feliksa Charlewskiego.
Realizacja projektu „Szlak Orląt Lwowskich” ma wyznaczać miejsca urodzeń wybitnych uczestników walk o Lwów. Powołanie do życia „Szlaku Orląt Lwowskich”, będzie też formą uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która nierozerwalnie łączy się ze 100-leciem walk o Lwów i kresy Południowo-Wschodnie.
Szlak pozostanie dla następnych pokoleń jako widomy znak naszego patriotyzmu i przywiązania do historii. Szlak przypomina postacie tak nielicznych, którzy walczyli w imię całego narodu. Kwintesencja projektu zamyka się w łacińskiej maksymie, którą postanowiliśmy umieścić na pomnikach wyznaczających szlak. “Tibi Patriae Semper Fideles – Mortui Sunt Ut Liberi Vivamus” co oznacza: “Tobie Ojczyzno Zawsze Wierni – Umarli Abyśmy Żyli Wolni”
ppor. Jan Feliks Charlewski 12.V. 1894 – 29.XII.1918
Urodził się w Ustrobnej jako syn organisty, został ochrzczony w obrządku rzymskokatolickim. Uczęszczał do gimnazjum w Krakowie. Tu zastała go pierwsza wojna światowa.
Zgłosił się do służby w szeregach Legionów Polskich, gdzie został wcielony do 2 pułku piechoty. Walczył w Karpatach, tam po raz pierwszy został ranny. Wysłano go na leczenie do Krakowa, a po rekonwalescencji przeniesiono do 18 pułku piechoty armii austriacko-węgierskiej w stopniu plutonowego. Za okazane męstwo i zasługi na froncie rosyjskim skierowano go do szkoły oficerskiej w Bazin (obecnie Pezinok na Słowacji). Raniony po raz drugi w 1918 r. otrzymał urlop na ukończenie studiów na Politechnice Lwowskiej.
1 listopada 1918 r. na skutek zajęcia Lwowa przez Ukraińców w mieście rozgorzały ciężkie walki uliczne. Brał w nich udział na odcinku „Szpital Technika I” od 6 listopada do nadejścia odsieczy z Krakowa i oswobodzenia miasta w dniu 22 listopada 1918 r. Ponownie ranny, po powrocie do zdrowia został skierowany na Persenkówkę, gdzie poległ w dniu 29 grudnia 1918 roku w wieku 24 lat. Jego ciała nigdy nie zidentyfikowano. Pośmiertnie został odznaczony: Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Obrony Lwowa.
W uroczystościach uczestniczyła Senator RP Alicja Zając.
www.wojaszowka.pl, www.ipn.gov.pl