1 marca 2023 r., pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Jaśle odbył się apel upamiętniający niezwykłych bohaterów, którzy poświecili swoje życie w walce z komunistycznym, sowieckim reżimem. Dokładnie 72 lata temu w ubeckiej katowni na Mokotowie w Warszawie za wolną Polskę zginęli członkowie konspiracyjnej organizacji „Wolność i Niepodległość”, dowodzonej przez ppłk. Łukasza Cieplińskiego.
Żołnierze Wyklęci poświecili swoje życie dla wyznawanych wartości. Służyli Ojczyźnie niepoległej, a nie tej opartej na komunistycznym kłamstwie. W sercach mieli Boga, a nie marksistowsko-stalinowską ideologię. Komunistyczna władza oparta na terrorze i kłamstwie nie mogła tego tolerować, dlatego musieli umrzeć. Jednak nie wystarczyło ich zabić, należało ich także zdeprecjonować. Wraz z nimi miała zostać pogrzebana prawda i wolność o którą walczyli. O tym, czy zasługują na miano bohaterów decydowali mentalni spadkobiercy i polityczni następcy komunistycznych dygnitarzy.
Najwięcej obiekcji w stosunku do Żołnierzy Niezłomnych zawsze miało środowisko „Lewicy”. Posłanka Joanna Senyszyn nazwała członków antykomunistycznego podziemia „nierobami, frustratami i wyrzutkami” , natomiast poseł Krzysztof Śmiszek stwierdził, że „obchodzenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to policzek wymierzony narodowi” [źródło: Wikipedia]”
Dopiero w 2011 r., dzięki inicjatywie uchwałodawczej Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stał się oficjalnym świętem państwowym.
Polska już się przebudziła i tak, jak w swoim przemówieniu wspominał Starosta Jasielski Adam Pawluś nie straszny jest jej rosyjski imperializm.
– W obliczu trwającej wojny w Ukrainie widzimy, że imperializm rosyjski nadal funkcjonuje w naszej przestrzeni, a towarzyszące temu zjawisku zbrodnie wojenne żołnierzy rosyjskich zbyt dobrze przypominają nam działania armii czerwonej na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej i PRL-u. Mimo tego nie powinniśmy obawiać się, że historia zatacza koło. Nawet w odniesieniu do toczącej się za naszą wschodnią granicą działań wojennych nie powinniśmy się czuć zagrożeni bowiem nasz rząd robi wszystko, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Stara się wzmocnić i zwiększyć siły zbrojne oraz wyposażyć je w nowoczesny sprzęt. To w połączeniu z członkostwem w najsilniejszym pakcie obronnym – NATO i w bliskim partnerstwie ze Stanami Zjednoczonymi zapewni nam bezpieczeństwo – mówił Starosta.
W trakcie uroczystości głos zabrała także Poseł na Sejm RP Maria Kurowska – Jesteśmy tutaj dzisiaj aby wspomnieć tamten czas i tamtych bohaterów bo pomnik przed którym stoimy jest wyrazem tej pamięci a jednocześnie jest miejscem, które nam przypomina o tym, że Ojczyzna nasza wiele krwi, bólu, cierpienia ale też i oddania życia kosztowała. Żołnierze Niezłomni wciąż walczyli mimo małych szans na to, aby Polska była taką o jakiej marzyli. Ale jednak walczyli, bo mieli marzenia. Dzisiaj Wy – młodzi – jesteście spadkobiercami ich marzeń. Chciałabym, abyście o tym pamiętali i abyście zgłębiali życiorysy tych, którzy walczyli o wolną Polskę, za wolną Polskę polegli, za wolną Polskę cierpieli.- Nawiązując do obecnej sytuacji politycznej dodała – Widzimy, że znowu świat zatrzymał się w zachwycie nad Polską, że ta Polska potrafiła otworzyć swoje serca, swoje mieszkania, ludzie swoje portfele, aby ratować uciekinierów spod tego reżimu, pod którym ginęli Żołnierze Wyklęci. Bo to ten reżim powojenny wszedł na nasze tereny i to ta sama ideologia sowiecka, która mordowała tamtych Żołnierzy Wyklętych dzisiaj morduje inne wolne państwo, czyli Ukrainę i Ukraińców.
Organizatorami jasielskich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych było Starostwo Powiatowe w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Stowarzyszenie „Solidarni” w Jaśle.
Obchody zainaugurował koncert Pawła Piekarczyka – wykonawcy poezji śpiewanej o tematyce historycznej, związanej m.in. z żołnierzami wyklętymi i stanem wojennym. W dniu uroczystości Starosta Jasielski wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle zapalili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych na Starym Cmentarzu w Jaśle. Wydarzeniom towarzyszył Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” a zakończyła je Msza święta odprawiona w jasielskiej Farze w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych.
W obchodach udział wzięli: Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Rakiem, wójtowie gmin powiatu jasielskiego, reprezentująca Senator RP Alicję Zając Iwona Trawińska, komendanci służb mundurowych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Służby Więziennej i Straży Miejskiej, przedstawicielka Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Piątkowska, dyrektorzy szkół i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, działacze NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle, harcerze, jednostki strzeleckie oraz członkowie rodzin „Żołnierzy Wyklętych” związanych z regionem.
www.powiat.jaslo.pl