Obchody rozpoczęła msza święta z udziałem kilkunastu ocalałych więźniów i ich rodzin, delegacji władz państwowych i samorządowych oraz przedstawicieli duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.
Uczestnicy uroczystości, która odbyła się w miejscu pamięci przy bloku 11 dawnego obozu zagłady KL Auschwitz, uczcili pamięć ofiar, składając kwiaty i zapalając znicze pod Ścianą Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, w większości Polaków.
Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzony jest w rocznicę wydarzeń z 14 czerwca 1940 r., gdy do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych – m.in. żołnierzy kampanii wrześniowej, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjalistów i studentów. Spośród tych więźniów wojnę przeżyło zaledwie 239 osób. W KL Auschwitz Niemcy uwięzili 150 tys. Polaków, z których połowa zginęła w obozie. Auschwitz stał się miejscem masowej zagłady Żydów i Romów, zamordowano w nim co najmniej 1,1 miliona osób.
www.senat.gov.pl