Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na spotkaniu z gruzińską opozycją pozaparlamentarną 23 maja 2019 r. w Tbilisi wyraził przekonanie, że członkostwo Gruzji w UE i NATO pomoże rozwiązać jej problemy wewnętrzne. Opozycjoniści wskazywali na niedostatki demokracji w kraju i niespójną politykę rządu.
Senacka delegacja w ostatnim dniu wizyty w Gruzji spotkała się przedstawicielami dwóch opozycyjnych ugrupowań pozaparlamentarnych – Zjednoczonego Ruchu Narodowego i Europejskiej Gruzji. Senatorowie odwiedzili też Centrum Rehabilitacyjne Ojców Kamilianów i złożyli wieniec pod pomnikiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W podróży do Gruzji marszałkowi towarzyszyli senatorowie: Alicja Zając, Lidia Staroń i Leszek Czarnobaj.
Marszałek poinformował, że z gruzińskimi politykami rozmawiał o relacjach dwustronnych i o trudnej sytuacji w regionie. Zapewnił, że Polska będzie wspierać euroatlantyckie aspiracje Gruzji. Dodał, że nie ma w Polsce poważnej siły politycznej, która myślałaby inaczej, tak jak nie ma żadnej poważnej siły politycznej, która jest antyeuropejska. Marszałek wyraził zadowolenie z tego spotkania, gdyż, jak powiedział, zależy Polsce na dobrych relacjach z Gruzją i chciałby poznać zdanie opozycji – jak ocenia sytuację polityczną i czego można spodziewać się w przyszłości.
Opozycjoniści na początku spotkania zaznaczyli, że oba ugrupowania mają prozachodnią orientację. Przedstawili sytuację wewnętrzną w Gruzji. Mówili o tym, że ich zdaniem, oczekiwania społeczeństwa gruzińskiego są coraz bardziej rozbieżne z polityką prowadzoną przez władze ich kraju. Mówili, że ich zdaniem wybory nie zawsze przebiegają uczciwie.
Opozycjoniści wyrazili zadowolenie, że obecny rząd Gruzji jest prozachodni, ale coraz bardziej widoczna jest ambiwalencja jego polityki. Ich zdaniem widać to choćby na przykładzie relacji z Ukrainą, gdzie deklaracje często rozmijają się z praktyką. Podkreślali, że w najbliższych dniach oczekiwane są zalecenia unijnych i amerykańskich partnerów wzmocnienia instytucji demokratycznych i przejrzystości życia publicznego w Gruzji.
Opozycjoniści mówili, że oczekują zmiany ordynacji wyborczej do parlamentu z mieszanej na proporcjonalną, zmian prawnych w pracy komisji wyborczych.
Marszałek podkreślił, że rozumie jak skomplikowana jest sytuacja wewnętrzna Gruzji, jak trudno jest zerwać z komunistyczną przeszłością. Powiedział, że łatwiej byłoby przezwyciężyć te trudności, gdyby partnerzy z UE mówili w tej sprawie jednym głosem. Zapewnił, że Polska stoi na stanowisku utrzymywania sankcji wobec Rosji, dopóki Rosja nie zmieni swojej polityki. Dlatego, zdaniem marszałka tak ważne jest wzmocnienie NATO i obecność Gruzji w jego strukturach, a także przystąpienie do UE, bo w ten sposób Gruzja będzie się mogła rozwinąć. Powiedział, że Polska jedynie poprzez wspieranie euroatlantyckich aspiracji Gruzji może pomóc w rozwiązywaniu jej problemów wewnętrznych. Wyraził przekonanie, że poprawa sytuacji ekonomicznej społeczeństwa Gruzji może pomóc rozwiązać wiele wewnętrznych problemów. Dodał, że najważniejszym zadaniem powinna być walka z ubóstwem i rozwarstwieniem społecznym, bo inaczej łatwo manipulować społeczeństwem.
https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,11696,marszalek-do-gruzinskiej-opozycji-czlonkostwo-w-ue-i-nato-pomoze-rozwiazac-problemy-wewnetrzne-kraju.html