Polsko-ukraińską konferencję rozpoczęło otwarcie wystawy fotograficznej „Ukraina moimi oczami” Profesjonalni fotografowie, ale i amatorzy, pokazali jak teraz wygląda ich kraj. To zatrzymane w kadrze przejmujące i wstrząsające obrazy wojny. W przemyskim muzeum prezentowane są też prace dzieci z Ukrainy, przygotowane specjalnie dla uczestników tego spotkania.
Stowarzyszenie Europa Karpat powstało w lutym, ma wspierać kobiety regionu Karpat. Temat pierwszego spotkania był oczywisty, dlatego jeszcze przed dyskusją odczytano wspólny apel o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie. Dyskusja dotyczyła pomocy humanitarnej, ale i rządowej dla uchodźców, kierowanej mimo braku uruchomienia jakichkolwiek środków na ten cel przez Unię Europejską.
Minister Marlena Maląg przypominała o świadczeniach w wysokości 300 złotych i wychowawczych zagwarantowanych przez Polskę dla uchodźców, o bezpłatnej opiece zdrowotnej, o stworzonej ukraińskim dzieciom i studentom możliwości kontynuowania nauki w Polsce. Teraz, jak wyliczała, duży nacisk położony jest na pomoc Ukraińcom w zalezieniu pracy. Wypłata świadczeń dla uchodźców jest w toku także na Podkarpaciu. To wsparcie, jak dziś zapewniano, będzie kontynuowane.
Dziękowała dziś za nie m.in. przedstawicielka Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondrattiuk oraz deputowana Ołena Shulak, która dziękowała za to że Polska przyjmuje Ukraińców, jak mówiły, jak swoich.
Spotkanie, które było dyskusją o pomocy, ale też wciąż aktualnych problemach, o zdawaniu egzaminu z człowieczeństwa, zakończyła msza w intencji pokoju.
Pomoc uchodźcom – ta doraźna, ale także systemowa na mocy przyjętej w Polsce specustawy, wsparcie dla ukraińskich uczniów w polskich szkołach – to tylko niektóre z tematów konferencji zorganizowanej w Przemyślu przez Stowarzyszenie Kobiety Karpat. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści z Polski i deputowani z Ukrainy, ale także przedstawiciele resortów: rodziny, finansów oraz Funduszy i Polityki Regionalnej.