W piątek, 13 grudnia, obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Powiat Jasielski również uczcił to, jakże dramatyczne wydarzenie w powojennej historii Polski. W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle zorganizowali konferencję poświęconą pamięci tych, którzy ponieśli śmierć albo byli prześladowani w tamtym okresie. Wieczorem w Kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle odprawiono Mszę Świętą w intencji ofiar stanu wojennego, po której złożono kwiaty pod tablicą poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce.
Powiatowe obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowane zostały w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle.
Główna część uroczystości odbyła się w auli tejże szkoły. Obchody rozpoczął Starosta Jasielski Adam Pawluś, który przypominał wydarzenia sprzed 38 lat – 13 grudnia 1981 r. to była niedziela. Tego dnia spadł śnieg. Było mroźno. Dzisiaj obchodzimy 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jest to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. Stan wojenny w świetle obowiązującego wówczas prawa, był aktem bezprawnym. Dzisiaj wiemy, że dekret został wydrukowany w Związku Radzieckim. Był to zamach stanu. Militaryzacja objęła większość instytucji publicznych. (…) Już w pierwszych dniach stanu wojennego internowano trzy i pół tysiąca osób. Finalnie liczba ta wyniosła ponad dziesięć tysięcy. Oprócz internowanych byli również skazani na pobyt w więzieniach. Dla wielu sytuacja ta była bardzo trudna. Często rodziny nie wiedziały nawet, gdzie zatrzymani się znajdują. Było to trudne z punktu widzenia psychiki, zarówno dla internowanych i osadzonych, jak też ich rodzin. Moje więzienie było prawie na granicy z dzisiejszą Ukrainą. Była to ulica Nowa w Hrubieszowie, tuż przy „szerokim” torze. Nie raz szef ochrony więzienia zadawał nam pytanie, czy wiemy, dokąd te tory prowadzą. Odpowiadaliśmy, że nie wiemy. Wówczas z satysfakcją odpowiadał sam sobie, że prowadzą na Syberię – mówił do zgromadzonych Starosta.
Następnie młodzież z „Budowlanki” zaprezentowała montaż słowno – muzyczny, nawiązujący do tamtych wydarzeń. Uczniowie w strojach z lat 80-tych, z okrzykiem: „Solidarność” i transparentami z wymownymi hasłami: ”Solidarność” i „Można wybaczyć, lecz nigdy zapomnieć”, weszli do auli. Za nimi wmaszerowali inni uczniowie, przebrani za funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i członków ORMO. Wywiązała się między nimi symboliczna walka.
Recytowane przez młodzież wiersze i śpiewane piosenki wywarły olbrzymie wrażenie na zgromadzonych w auli osobach. Ci, którzy pamiętają tamte wydarzenia, nie potrafili ukryć wzruszenia. Nikogo nie trzeba było namawiać do wspólnego śpiewu piosenek bardów Solidarności – Jacka Kaczmarskiego oraz Przemysława Gintrowskiego.
Po części artystycznej głos zabrali działacze jasielskiej „Solidarności” z tamtych lat. Pan Kazimierz Rozembaiger podzielił się ze zgromadzonymi wspomnieniami z 13 grudnia 1981 roku. Z kolei Pan Jan Hap, współtwórca strajku w jasielskiej hucie, w krótkim wystąpieniu opowiedział o zorganizowanym w dzień wprowadzenia stanu wojennego strajku w Hucie Szkła w Jaśle oraz o dramatycznych chwilach z jego internowania.
Na korytarzu przygotowano wystawę tematyczną, w której znalazły się archiwalne zdjęcia, przedruki prasy codziennej, ulotki kolportażowe, a nawet maszyna do ich wytwarzania.
Jedną z sal lekcyjnych przekształcono na pokój rodem z czasów PRL. Znalazło się w niej mnóstwo przedmiotów, dzięki którym można było odbyć swego rodzaju podróż do przeszłości. Przy stole, zastawionym smakołykami z „tamtych czasów”, zasiedli wystylizowani uczniowie, odgrywając scenkę z uroczystości rodzinnej.
Ostatnim punktem tegorocznych uroczystości była Msza Święta w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle. Po jej zakończeniu uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi, przeszli pod tablicę poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce.
Pod tablicą, przy której wartę honorową zaciągnęli uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, przedstawiciele parlamentarzystów, samorządu powiatu i miasta, przedstawiciele Solidarności, szkół i instytucji z terenu powiatu jasielskiego złożyli kwiaty.
Następnie pan Jan Hap wystąpił z apelem w obronie prawdy o ludziach „Solidarności” i wartości chrześcijańskich. Na zakończenie zabrzmiała kultowa pieśń „Ojczyzno ma …”.
powiat.jaslo.pl