24 listopada br. w Senacie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom 6. edycji konkursu „List do Taty”, zorganizowanego przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Cyryla i Metodego – Inicjatywa Tato.Net pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.
W konkursie pierwszą nagrodę otrzymała Martyna Pikul ze Szkoły Podstawowej w Pawłowiczkach (okręg wyborczy senatora Beniamina Godyli), drugą – Wiktor Hałas ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty w Łęczycy (okręg wyborczy senatora Przemysława Błaszczyka), trzecią zaś Dominik Słapek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piotrowie (okręg wyborczy senatora Krzysztofa Słonia).
Jury konkursu przyznało także 7 równorzędnych wyróżnień: Jakubowi Świszczowi ze Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warzycach (okręg wyborczy senator Alicji Zając), Marcie Wochnik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pieszyckiej Harcerskiej Organizacji Podziemnej w Pieszycach (okręg wyborczy senatora Aleksandra Szweda), Wiktorii Kliszewskiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ptaszkowie (okręg wyborczy senatora Jana Filipa Libickiego), Oldze Pyszce ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Pile (okręg wyborczy senatora Adama Szejnfelda), Aleksandrze Służałek ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach (okręg wyborczy senatora Marka Plury), Amelii Bindzie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu (okręg wyborczy senatora Jerzego Chróścikowskiego), Borysowi Poczciarskiemu z Zespołu Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej (okręg wyborczy senator Joanny Sekuły).
Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Jan Filip Libicki podkreślił, że obecna edycja konkursu jest wyjątkowa ze względu na rekordową liczbę nadesłanych listów – ponad 2800, a także liczbę senatorów zaangażowanych w przeprowadzenie konkursu w swoich okręgach wyborczych – na 100 senatorów zgłosiło się 46. Zwracając się do laureatów, przewodniczący komisji podziękował im za udział w konkursie, a także za odwagę. Jak mówił, trzeba mieć odwagę, aby przelać emocje i uczucia na papier, zdając sobie sprawę, że będzie to czytane przez obce osoby. Podziękował też dyrektorom i nauczycielom za zainteresowanie się konkursem.
„Ten konkurs pokazuje, jak wyjątkowa i ważna jest emocjonalna więź dziecka z ojcem” – mówił marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. „To intymna relacja, której wyraz znalazł się w Waszych listach” – dodał. Zwrócił też uwagę, że pogodzenie ambicji i obowiązków zawodowych ojca z uczestnictwem w życiu dzieci nie jest łatwe, ale, jak podkreślił, to jak wychowamy nasze dzieci jest ważniejsze od naszych osiągnięć. Gratulując laureatom, życzył im spełnienia marzeń.
„W swoich listach prostymi słowami pokazaliście to, co jest najważniejsze w życiu – miłość rodzicielska” – mówił rzecznik praw obywatelskich w przesłaniu skierowanym do laureatów konkursu.
Podczas uroczystości nagrodzone listy czytał aktor Teatru Nowego w Łodzi Dariusz Kowalski. O swoich ojcach i ich roli tak pisali zwycięzcy konkursu:
„Kocham Cię, bo ciągle mi tłumaczysz, że to dobrze, gdy mam własne zdanie. Kocham Cię, bo każdy dzień spędzany z Tobą jest jak jajko niespodzianka. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy, ale zawsze jest fajnie. Mogłabym tu w nieskończoność wypisywać rzeczy, za które Cię kocham. Jednak na koniec pragnę Ci za to wszystko podziękować! Dziękuję, że Ciebie mamy, jesteś naszym oparciem, a nasze wspólne chwile zawsze wywołują uśmiech na twarzy”.
„Piszę do Ciebie list o tym, kim jesteś i ile dla mnie znaczysz. (…) Wiem, że go przeczytasz i będziesz dumny. Dumny nie tylko ze mnie, ale także z siebie, bo jesteś najlepszym Tatą pod słońcem. Tatą, który czuwa, chroni i obroni. (…) Nasza rodzina jest jak puzzle, wszystkie złożone puzzle są pięknym obrazkiem, a gdy jakiegoś puzzla zabraknie, to obrazek jest niepełny. Każdy puzzel ma swoją rolę, cel i miejsce. I Ty też, Tato, masz swoją rolę, cel i miejsce w naszej rodzinie, tak jak i ja, mama i mój brat Wojtuś”.
„Kochany Tato, chcę Ci powiedzieć, kim dla mnie jesteś i ile dla mnie znaczysz. Powiedzieć, że jesteś dla mnie bohaterem to niewystarczające. Wszystko umiesz zrobić i naprawić. Prowadzisz gospodarstwo rolne i pracujesz jako kierowca, a jajecznica w twoim wykonaniu jest najpyszniejsza na świecie (…) Tato kocham Cię i podziwiam Cię. Nie zmieniaj się. Wiem, że mogę jeszcze wiele od Ciebie się nauczyć”.
Podczas pobytu w Warszawie laureaci konkursu zwiedzą parlament i odwiedzą Centrum Nauki Kopernik.
Celem konkursu, adresowanego do uczniów klas czwartych i piątych szkoły podstawowej, jest skierowanie uwagi opinii publicznej na niezastąpioną rolę ojca w życiu dziecka. Jego uczestnicy mają za zadanie napisać list na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata.
www.senat.gov.pl
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu
FOT. W. Piękoś