Samorząd Powiatu Krośnieńskiego oddał hołd ofiarom i uczcił 79. rocznicę zbrodni katyńskiej i 9. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem organizując patriotyczne obchody.
Uroczystości odbyły się 15 kwietnia br. pod pomnikiem „Ofiar Katynia” przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie z udziałem posła na Sejm Piotra Babinetza, przedstawicieli parlamentarzystów, wojewody podkarpackiego, przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego władz Powiatu Krośnieńskiego na czele ze starostą Janem Pelczarem, prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, radnych powiatu, gmin, wójtów, burmistrzów, służb mundurowych, Związku Sybiraków, kombatantów, delegacji NSZZ „Solidarność”, dyrektorów Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie ds. Oddziału w Krośnie, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, szkół i jednostek organizacyjnych powiatu oraz młodzieży.
Z okazji rocznicowych wydarzeń referat okolicznościowy wygłosił poseł RP Piotr Babinetz.
Po wysłuchaniu „Roty” odczytany został Katyński Apel Pamięci oraz lista Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Dla upamiętnienia tych ważnych dla narodu polskiego rocznic kompania honorowa V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oddała salwę honorową.
Kolejnym punktem była ceremonia składania kwiatów, wieńców oraz zniczy przez poszczególne delegacje, które oddały w ten sposób cześć pomordowanym i tragicznie zmarłym.
– 79 lat temu w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na nieludzkiej ziemi zostało zgładzonych ponad 20 tysięcy Polaków – żołnierzy, policjantów, duchownych, cywilów. A przed 9 laty w katastrofie smoleńskiej życie straciło 96 wybitnych przedstawicieli państwa polskiego, którzy pragnęli uczcić pamięć bestialsko pomordowanych rodaków. Tak wówczas jak i teraz byli to najwybitniejsi przedstawiciele państwa polskiego i narodu – przypomniał w swoim wystąpieniu starosta Jan Pelczar. – W dniu dzisiejszym spotykamy się pod pomnikiem symbolicznie nawiązującym do wydarzeń, które na zawsze pozostaną w naszej świadomości historycznej. Pragniemy w ten sposób uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom. W tych dniach wspominamy również Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z Małżonką oraz ostatniego Prezydenta na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, którzy 9 lat temu wraz z towarzyszącymi im osobami ponieśli śmierć w niewyjaśnionej do dziś katastrofie smoleńskiej. Dziękując serdecznie wszystkim za przybycie i udział w uroczystości starosta Jan Pelczar powiedział – Państwa obecność jest dla nas inspiracją do podejmowania nowych zadań w obszarze edukacji patriotycznej, a także przywiązaniem do tradycji i wartości, które od zawsze kształtowały polską świadomość narodową.
Oprawę artystyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Iskrzyni pod kierunkiem Wiesława Wojnara, recytacje laureatów Powiatowego Konkursu Poezji Sybirackiej oraz poczty sztandarowe. Tradycyjnie w uroczystości uczestniczyła umundurowana młodzież z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Rymanowa.
www.powiat.krosno.pl