W gminie Dydnia tradycyjnie, w trzecią niedzielę sierpnia, odbywa się uroczystość dożynek gminnych. Tegoroczne święto plonów odbyło się 19 sierpnia w Jabłonce.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony koncelebrowaną przez księdza dziekana Edwarda Stępnia proboszcza parafii Niebocko, księdza Bogdana Zajdla proboszcza Jabłonki, księdza rodaka Mariana Drozda z USA oraz księdza Janusza Srokę wikariusza z Jabłonki. Ks. Marian Drozd w homilii nawiązał do wartości chleba, przypomniał o potrzebie szacunku do „każdego okrucha chleba”, do pracy na roli i ludzi, którzy troszczą się o „nasz chleb powszedni”. Podziękował wszystkim rolnikom za wysiłek i poświęcenie w ich ciężkiej pracy. W uroczystościach uczestniczył też ksiądz Antoni Moskal.
Po zakończeniu eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe i dzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznego zboża. Obrzędu dzielenia chleba dokonali: poseł Bogdan Rzońca, wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski, przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul, Starostowie Dożynek, radni wsi Jabłonka Robert Kulon i Andrzej Pajęcki, sołtys Jabłonki Stanisław Pałys, ks. Bogdan Zajdel – proboszcz Jabłonki, ks. Marian Drozd.
Po Mszy Św. korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą pod batutą Zygmunta Podulki udał się na plac przy Domu Ludowym.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu narodowego. Następnie oficjalnego otwarcia dożynek dokonał Wójt Gminy Jerzy F. Adamski, witając wszystkich uczestników.
Słowa powitania skierował też pod adresem zaproszonych gości: posła Bogdana Rzońcy, Adama Śnieżka posła dwóch poprzednich kadencji, Iwony Trawińskiej – Ćwiertniewicz dyrektora biura senatorskiego Alicji Zając, Ewy Miciak asystentki posła Bogdana Rzońcy, księży, radnych Gminy Dydnia z przewodniczącym Piotrem Szulem, sołtysów, dyrektorów szkół z terenu gminy Dydnia, mieszkańców wsi Jabłonka – gospodarzy tegorocznych dożynek na czele z sołtysem Stanisławem Pałysem, Koła Gospodyń Wiejskich, strażaków, rady sołeckiej.
Ważnym symbolem dożynek jest chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek.
www.gminadydnia.pl