za Statutem Stowarzyszenia im. Senatora Stanisława Zająca
Rozdział III
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 10.
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie zrzesza członków zwyczajnych, honorowych i wspierających.
§ 11.
- Członkami zwyczajnymi stają się wszyscy uczestnicy Zebrania Założycielskiego Stowarzyszenia.
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda pełnoletnia osoba fizyczna – obywatel polski lub cudzoziemiec, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, niepozbawiona praw publicznych, akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia oraz dająca rękojmię należytej realizacji celów Stowarzyszenia.
- Osoba, która chce zostać członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia, składa pisemną deklarację wraz z rekomendacją trzech członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Spośród trzech członków zwyczajnych udzielających rekomendacji jeden musi być członkiem Zarządu Stowarzyszenia. Wzór deklaracji określa Zarząd.
- Członkostwo zwyczajne nabywa się z chwilą przyjęcia kandydatury w drodze uchwały Zarządu Stowarzyszenia podjętej zwykłą większością głosów.
- Zarząd prowadzi rejestr członków.
§ 12.
- Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo do:
- wpływania na kierunek działalności Stowarzyszenia,
- czynnego i biernego uczestnictwa w wyborach do władz Stowarzyszenia,
- uczestniczenia we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia, także w posiedzeniach organów przedstawicielskich,
- korzystania z pomocy Stowarzyszenia w sprawach należących do jego zadań,
- występowania z wnioskami i zapytaniami do władz Stowarzyszenia.
- Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma obowiązek:
- aktywnego współdziałania przy realizacji celów i zadań Stowarzyszenia,
- przestrzegania postanowień Statutu oraz wydanych na jego podstawie regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
- dbania o mienie i dobre imię Stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek członkowskich.
§ 13.
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu lub 15 członków Stowarzyszenia. Nadanie członkowi zwyczajnemu Stowarzyszenia statusu członka honorowego nie powoduje utraty przez niego praw i obowiązków członka zwyczajnego.
- Członek honorowy Stowarzyszenia nabywa wszystkie prawa członka zwyczajnego
z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, zaś w zakresie obowiązków jest on zwolniony od płacenia składek członkowskich. - Pozbawienie członkostwa honorowego następuje w wyniku rażącego działania na szkodę Stowarzyszenia i wymaga postanowienia Zarządu w formie uchwały.
§ 14.
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może zostać osoba fizyczna i prawna, obywatel polski lub cudzoziemiec – deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
- Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- Członków wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
- Członek wspierający Stowarzyszenia posiada wszystkie prawa członka zwykłego – bez czynnego i biernego prawa wyborczego, w tym w szczególności ma prawo do uczestniczenia z głosem doradczym w posiedzeniach Walnego Zebrania, zaś
w zakresie obowiązków jest on zwolniony od płacenia składek członkowskich. - Członek wspierający jest obowiązany do regularnego wywiązywania się
z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia. - Pozbawienie członkostwa wspierającego następuje z powodu wstrzymania zadeklarowanej pomocy dla Stowarzyszenia lub na skutek utraty osobowości prawnej i wymaga postanowienia Zarządu w formie uchwały.
§ 15.
- Utrata członkostwa w Stowarzyszeniu następuje wskutek:
1) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłaszanej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań wobec Stowarzyszenia,
2) wykluczenia ze Stowarzyszenia uchwałą Zarządu:
a) z powodu łamania postanowień Statutu i regulaminów oraz nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
b) z powodu działania na szkodę Stowarzyszenia,
c) zalegania w płaceniu składek członkowskich przez okres 1 roku,
d) z powodu utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu,
3) śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez osoby prawne.
- O wykluczeniu decyduje Zarząd w formie uchwały. Przed powzięciem uchwały Zarząd umożliwia członkowi złożenie wyjaśnień na piśmie lub osobiście na posiedzeniu Zarządu.
- Od uchwały Zarządu w sprawie utraty członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie, w terminie 30 dni, do Walnego Zebrania Członków. Uchwała Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.
Osoby zainteresowane członkostwem w Stowarzyszeniu im. Senatora Stanisława Zająca, proszone są o kontakt z Zarządem Stowarzyszenia. /tel. 13 44 65058/