W Warszawie w dniach 12–14 października odbędzie się Kongres Usług Społecznych. Jego uczestnicy zapoznają się m.in. z raportem z monitoringu funkcjonowania Centrów Usług Społecznych – powiedział dr hab. Marek Rymsza, Przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Społecznych.
Każdego dnia obrady adresowane będą do innej grupy uczestników.
Pierwszego dnia Kongresu Usług Społecznych – 12 października, zostanie zaprezentowany ekspertom, badaczom i analitykom raport Prezydenckiej Rady ds. Społecznych z monitoringu funkcjonowania Centrów Usług Społecznych (CUS) – Marek Rymsza.
Wyjaśnił, że raport zawiera analizę danych ze sprawozdawczości CUS, dokumentów gminnych, takich jak programy usług społecznych i diagnozy potencjału i potrzeb wspólnot samorządowych w zakresie usług społecznych, a także analizę kilkunastu moderowanych dyskusji grupowych z udziałem różnych specjalistów pracujących w CUS. – Analizowaliśmy, jaki jest potencjał CUS w zakresie rozwoju i integracji usług społecznych – powiedział Marek Rymsza.
– Z raportu wynika, że dużym z zainteresowaniem mieszkańców spotyka się oferta usługowa CUS skierowana do ogółu mieszkańców, czyli taka, która pozwala korzystać ze wsparcia bez wchodzenia w rolę klienta pomocy społecznej. Ludzie bardzo chętnie korzystają np. z usług z zakresu poradnictwa specjalistycznego: psychologicznego, rodzinnego czy z zakresu profilaktyki zdrowotnej – wskazywał.
Zaznaczył, że zainteresowaniem obywateli cieszą się także usługi wspierające osoby w pełnieniu funkcji rodzicielskich np. klubiki dla mam z małymi dziećmi.
– Na terenach wiejskich ludzie doceniają tzw. usługi mobilne, dostępne bez konieczności dojeżdżania do ośrodków miejskich – dodał.
Przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Społecznych powiedział, że „rośnie liczba Centrów Usług Społecznych oferujących pakiety usługowe”. – Jeśli ktoś potrzebuje więcej niż jednej usługi, to może skorzystać z indywidualnego planu usług społecznych; wówczas nie musi się starać o każdą usługę oddzielnie – tłumaczył Marek Rymsza. – Aby oferować takie pakiety, centra rozwijają współpracę z lokalnymi partnerami, takimi jak organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa społeczne i to one są współwykonawcami usług – wyjaśnił.
Drugiego dnia kongresu – 13 października, uczestnikami obrad będą przedstawiciele różnych zawodów pomocowych, czyli specjaliści, którzy świadczą usługi społeczne.
– Zależy nam, żeby istniała współpraca między specjalistami, którzy świadczą konkretne usługi. Będziemy zastanawiać się, co zrobić, żeby ta integracja posuwała się naprzód – powiedział Marek Rymsza.
– Planowana jest m.in. debata, w której specjaliści reprezentujący różne zawody pomocowe: pracownicy socjalni, psychoterapeuci, asystenci rodziny będą rozmawiać, jak oni sami widzą możliwości i warunki rozwoju zawodowego – wyjaśnił.
Jak zaznaczył, „trzeba mieć świadomość, że nie będzie dobrej jakości usług, jeśli nie będzie dobrych fachowców”.
Trzeci dzień Kongresu Usług Społecznych – 14 października, skierowany jest do samorządowców. – Będzie m.in panel pt. „Cztery strategie – jeden cel”, poświęcony omówieniu planów dotyczących rozwoju usług społecznych na poziomie lokalnym i regionalnym zawartych w rządowych dokumentach strategicznych. W panelu udział wezmą członkowie rządu odpowiedzialni za poszczególne dokumenty programujące: Strategię Rozwoju Usług Społecznych, Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami oraz będące w końcowej fazie przygotowywania Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego i Strategię Demograficzną 2040 – powiedział Marek Rymsza.
W Polsce działa obecnie pięćdziesiąt Centrów Usług Społecznych (PAP).
www.prezydent.pl