14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.
„Wywieś flagę”
Akcja Katolicka wraz z Fundacją „Słowo” zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie fragi. – To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach – przekonują organizatorzy akcji.
Fundacja przypomniała, że plany tegorocznych obchodów miały być bogate, ale stan epidemii uniemożliwił realizację różnych pomysłów.
Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz drugi, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.
Historia narodowa budowana na wartościach
Prezes AK w Polsce Urszula Furtak powiedziała, że „tak jak dla każdego chrześcijanina ważny jest sakramentu chrztu świętego, który wszczepiając go w Kościół czyniąc z niego dziecko Boga, tak ważny był również chrzest w dziejach naszego narodu”.
– To, co uczynił 1054 lat temu władca Mieszko I, było położeniem trwałego fundamentu pod budowę dziejów naszej ojczyzny. Dzięki jego decyzji nasza narodowa historia była budowana na wartościach chrześcijańskich. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć. Trzeba nam wciąż na nowo powracać do źródła, do chrztu – zaznaczyła Furtak.
Wsparcie podczas epidemii
Zwróciła uwagę, że w czasie epidemii członkowie Akcji Katolickiej starają się wspierać służby medyczne, osoby starsze oraz duchowieństwo. Przyznała, że spory odsetek członków stowarzyszenia to osoby w wieku chronionym, które nie mogą wychodzić na zewnątrz.
Furtak poinformowała, że w diecezjach, gdzie Akcja Katolicka ma wiele oddziałów parafialnych, członkowie stowarzyszenia w sposób aktywny włączają się w działania parafialnych zespołów Caritas, pomagając osobom starszym i szyjąc maseczki.
tvpinfo.pl