13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe, ustanowione przez Sejm w roku 2007, ale już wcześniej był to dzień pamięci o Katyniu.
13 kwietnia 1943 Niemcy podali na cały świat informację o dołach śmierci w Lesie Katyńskim. Komunikaty Radia Berlin były już wcześniej (11 i 12), ale 13 kwietnia świat przyjął je do wiadomości.
Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni dopiero po 50 latach! Historia Zbrodni Katyńskiej jest historią półwiecznego kłamstwa. Z udziałem „demokracji zachodnich”, które ceniły sobie spokój i dobre stosunki z Sowietami. Katyń niewiele te „demokracje” obchodził, po wojnie oddały Polaków i inne narody Europy w pacht Sowietom.
O Katyniu trzeba pamiętać każdego dnia, 13 kwietnia szczególnie. Trzeba znać liczbę zamordowanych: 21.857 oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, więźniach politycznych. Miejsca mordu: Las Katyński i Smoleńsk (jeńcy z obozu NKWD w Kozielsku), piwnice NKWD w Kalininie-Twerze (z obozu w Ostaszkowie) i piwnice NKWD w Charkowie (z obozu w Starobielsku). Także więzienia na zagrabionych Kresach (więźniowie polityczni).
Fotografia: „Węzeł katyński” – niemiecka fotografia z Lasu Katyńskiego – kwiecień 1943.